Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Kapıcıların sorunlarını dile getirmişti

Kapıcıların sorunlarını dile getirmişti
04 Temmuz 2013 - 10:55

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk’ün kapıcı olarak görev yapan çalışanlarla ilgili verdiği soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan cevap geldi.

Öztürk’ün Nisan ayında TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cevap verdi.

Soru önergesi

Öztürk soru önergesinde “Erzurum ilinde çalışmakta olan kapıcılar, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) nezdinde müracaatta bulunarak, “düşük fiyatlı, uygun ödemeli sosyal konut” yaptırılmasını talep etmiş olmalarına ve taleplerinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen TOKİ’den herhangi bir cevap verilmemiştir. Söz konusu taleplerin değerlendirilmesi hangi aşamadadır? Mezkur taleplerin karşılanması için herhangi bir çalışma ve planlama var mıdır?

Türkiye’nin diğer illeri bakımından da konut kapıcıları için TOKİ tarafından “düşük fiyatlı, uygun ödemeli sosyal konut” yaptırılması planlanmakta mıdır? Şayet planlanmakta ise zamanı ve şartları belirlenmiş midir?” diye sormuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise önergeye verdiği cevapta şunları kaydetti: “TOKİ Başkanlığı, başlattığı konut seferberliği kapsamında, özellikle yoksul, dar ve orta gelir grubunda yer alan vatandaşların konut ihtiyacının karşılanmasına yönelik uygulamalarını ülke geneline dengeli bir şekilde dağıtacak model geliştirmek amacıyla, talep örgütlenmesi modelini hayata geçirmiştir. Ön talep toplama yöntemiyle konut alıcılarının temininin ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından sağlandığı bu modeli, söz konusu kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde başarıyla uygulamaktadır.

TOKİ Başkanlığı, nüfus yoğunluğu az olan bölgelerde, yapılacak konut yatırımlarının atıl duruma düşmemesi amacıyla, konut uygulaması yapılacak arsa ve müşteri temini ilgili kurumların sorumluluğunda olmak kaydıyla, talep örgütlenmesi yöntemi ile toplu konut projeleri geliştirmektedir. Bu çerçevede, TOKİ Başkanlığı bünyesinde Erzurum ‘İli ile ilgili olarak, kapıcılar adına yapılan herhangi bir başvuru bulunmamaktadır.

TOKİ Başkanlığı, uygulamaları kapsamında yürüttüğü her bir toplu konut projesinde, projenin özelliklerini ve hedef kitlenin Ödeme gücünü dikkate alarak, satış koşullarını belirlemekte, değişken fiyat endeksi kullanmakta ve inşaat halindeyken konutu kredilendirerek satışa sunmaktadır.

TOKİ Başkanlığı, özellikle yoksul, alt ve orta gelir gruplarına yönelik sosyal konut projelerinde, gerçek ihtiyaç sahibine ulaşma amaçlı ön şartlar ve satış koşullan koyarak, hedef kitleye uygun satış politikası uygulanmasına azami özen göstermekte ve satışa sunduğu konutların fiyatlarım, kar amacı gütmeden ve sadece maliyet bedelini dikkate alarak belirlemektedir.

TOKİ Başkanlığımın 2003 yılından sonraki uygulamalarında yoksul ve alt gelir grubu da hedef grup içine dahil edilerek, peşinatsız/düşük peşinatlı ve 240 aya varan uzun vadelere sahip yeni konut sunum stratejisi geliştirilmiştir. Yoksul ve alt gelir grubuna yönelik projelerde, hedef grubun ödeme gücü göz önüne alınarak, taksit ödemeleri, konutların anahtar teslim tarihinden sonra başlatılmaktadır. Bu itibarla, belirli şart ve koşulları sağlayan vatandaşlar ülke genelinde TOKİ tarafından üretilen yoksul ve alt gelir grubu konutlarından, başvuru yaparak yararlanabilmektedir.”

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.