Erzurum Haber

Kanser ama Palandöken’de hakemlik yapıyor

Kanser ama Palandöken’de hakemlik yapıyor
412 Kez
03 Mart 2013 - 12:52

ANTALYA’da yaşayan evli ve 2 çocuk annesi 51 yaşındaki Elif Gül Paçin, yakalandığı meme ve kemik kanseri hastalığına rağmen Erzurum’da düzenlenen Kayaklı Koşu Türkiye Şampiyonası’nda hakemlik yaptı. Doku örnekleri olumsuz çıktığı için kendisine akrabalarından ilik nakli yapılamayacağı haberini yarış sırasında alan Elif Gül Paçin, şampiyonada baygınlık geçiren ya da üzülen sporculara bir anne şefkati ile yaklaşıp moral vermeyi ihmal etmedi. Kansere adeta meydan okuyan ve durumunu yakından bilenlerin uyarılarına karşı Elif Gül Laçin “Ben her gün değil, bir gün ölmek istiyorum” dedi.

Yıllarca Kayaklı Koşu Kadın Milli Takımı’nda Ay-yıldızlı formayı onurla taşdığını anlatan Bursa doğumlu Elif Gül Paçin, yakalandığı meme ve kemik kanserine rağmen çok sevdiği spordan kopmadı. Meme kanseri iken doktorların, “Ölürsün, sakın gitme, tedaviye devam et” demesine rağmen Elif Gül Paçin, Erzurum’a gelerek 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarında gönüllü olarak görev aldı.

Şampiyonadan birkaç ay sonra hastalığın kemiklerine sıçradığını öğrenen ve iyileşebilmesi için ilik nakli olması gerektiği vurgulanan Paçin’e nakil yapılabilmesi için akrabalarından doku örnekleri alındı.

KÖTÜ HABERİ YARIŞTA ALDI

Kayaklı Koşu Türkiye Şampiyonasının yapılacağını öğrenince tedavisi ve ilik nakli konularını bir kenara bırakarak Antalya’dan Erzurum’a gelen Elif Gül Paçin, ikinci kez kansere meydan okudu. Kandilli’de yapılan Kayaklı Koşu Türkiye Şampiyonasına yapıldığı saatlerde doktorlardan, ilik nakli için akrabalarından alınan dokuların uyum sağlamadığı haberini alan Paçin, kendini yine şampiyonanın heyecanına kaptırdı. Doktorların söylediklerini unutup yüzünden eksik etmediği gülücükleri çevresine saçarak görevini sürdüren Paçin, en kötü gününde bile, şampiyonada baygınlık geçiren ya da başarıyı elde edemeyen sporculara bir anne şefkati ile yaklaşıp onlara moral verdi. Varış noktasına geldiklerinde nefes nefese kalan sporcuların kayak takımlarını taşımalarına bile yardım eden Elif Gül Paçin, hastalığını bilen bazı sporcu ve hakem arkadaşlarını, yaşam sevinciyle etkiledi.

41 YILDAN BERİ KAYIYOR

Henüz 10 yaşında iken kayak sporuna gönül verdiğini anımsatan Elif Gül Paçin, 18 yaşında Kayaklı Koşu Milli Takımı’na girdiğini bildirdi. Geçirdiği bir kaza sonucu Türkiye Şampiyonu olduğu 1986 yılında ve 24 yaşında sporculuğu veda etmet zorunda kaldığını anlatan Paçin, sonrasında antrenör, 18 yıldan beri de Kayaklı Koşu dalında Uluslararası Milli Hakem olarak Türk sporuna katkı sağladığını söyledi. Evinin bir köşesinde sporcu, antrenör, hakem olarak elde ettiği 200’e yakın madalyayı sergileyen Elif Gül Paçin, duygularını şöyle anlattı:

“HER GÜN DEĞİL BİR GÜN ÖLMEK İSTİYORUM”

“Hastalık beni korkutmuyor. Ölüm ise hiç aklıma gelmiyor. Geçirdiğim her saniyeyi doya doya yaşıyorum. Doktorlar, 2011’de Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarına gelirken de, ‘ölürsün’ diyorlardı. Ben Erzurum’a geldim. Hastalık kemiklerime sıçradığı için ilik nakli olmam gerekiyor. Birkaç yakınım doku örneği verdi. Örneklerin sonucunu beklemeden otobüse atlayıp çok sevdiğim mesleğimi yapmaya geldim. Yarışlar başladıktan birkaç dakika sonra doktorum cep telefonumdan arayıp büyük bir üzüntü ile alınan dokuların uyuşmadığını söyledi. Buna çok üzülmedim. Doktorumun dedikleri bir kulağımdan girip diğerinden çıktı. Çünkü çok sevdiğim işimi yapıyordum. Bu bir gönül işi. Kayağı seviyorsanız gözünüz bir şey görmüyor. Ölümüm de olacaksa kayaktan olsun. Ben her gün değil bir gün ölmek istiyorum.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.