Erzurum Haber

Kanka Profesörler

Kanka Profesörler
582 Kez
14 Eylül 2012 - 11:03

Aynı mahallede büyüdüler. Aynı ilkokulda okuyup, aynı fakülteyi kazanıp, konservatuardan mezun oldular. Birlikte doktora yaptılar, biri kemanda diğeri piyanoda bitirdikleri Üniversitede öğretim üyesi oldular. Rusya’ da doktora yapıp Azerbaycan’da aynı eğitim kurumunda görev yapan iki mahalle arkadaşı, şimdilerde Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin aynı fakültesinde birikimlerini öğrencilerle paylaşıyorlar. Dostlukları ile düşman çatlatan iki arkadaş, evli oldukları için sadece uyurken ayrı evleri kullanıyorlar. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünde öğretim üyeliği yapan Azerbaycan uyruklu Profesör Doktor Hagigat Maharremova(72) ile Naile Mirzazade(72), 6 yaşından beri 66 yıldır birbirlerinden hiç ayrılmayan iki mahalle arkadaşı olarak duyanları şaşkına çeviriyor.

AYRILMAZ İKİLİLER

Hagigat Maharremova ile Naile Mirzazade, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de aynı mahallede doğdular. 6 yaşında iken tanışan ve kardeşten de öte arkadaş olan iki bayanı; ne okudukları okul, ne de yaptıkları iş ayıramadı. Aynı okula gidip aynı sınıfta okuyup ilköğretimi tamamlayan Naile Mirzazade ile Hagigat Maharremova, Azerbaycan Üzeyir Hacı Beyli Üniversitesi Konservatuar bölümünü kazandılar. Hagigat Maharremova piyano, Naile Mirzazade ise kemanda eğitim aldı. Üniversiteyi başarıyla bitirip Rusya’da doktora yapan ikili, 1974-1999 yılları arasında mezun oldukları Üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptılar.

HABERSİZ TRANSFER OLDULAR

Yıllarca ayrılmayan iki arkadaşı, kaderde ayırmaya kıyamadı. O dönem Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olan Sevim Sağsöz, gezi için Azerbaycan’a gitti. Azerbaycan Üniversitesini de gezen Sevim Sağsöz, Hagigat Maharremova ve Naile Mirzazade’nin başarısını duyunca her ikisiyle de ayrı ayrı görüştü ve transfer teklifindi bulundu. Naile Mirzazade ve Hagigat Maharremova teklifi kabul ettiler ancak ikisine de teklif geldiğinden habersiz oldukları için birbirlerinden ayrılacak olmanın üzüntüsü içine girdiler. Biri diğerine Türkiye’den çalışma teklifi aldığını söyledi, diğeri de aynı teklifi kendisinin de aldığını belirtti. Tesadüfen aynı Üniversiteden teklif aldıklarını gören iki arkadaş, ayrılmayacak oldukları için büyük bir sevinç yaşadılar.

 

UYURKEN AYRILIYORLAR

13 yıldır Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünde öğretim üyeliği yapan Azeri arkadaşların, fakülde binasındaki odaları yan yana, evleri ise karşı karşıya. Birbirlerini çok sevdikleri için aynı apartmanda ev tutan iki hoca, dostlukları ile başta meslektaşları olmak üzere öğrenciler arasında da parmakla gösteriliyorlar. Duyanları imrendiren arkadaşlığın kahramanları, evli oldukları için sadece uyurken ayrı kaldıklarını söylüyorlar. Hagigat Maharremova “ Biz Naile ile aynı okulda okuduk, aynı konservatuarda eğitim aldık. Birlikte doktoramızı yaptık ve birlikte çalışmaya başladık. Her şeyimiz birlikte oldu. Uzun yıllara dayanan bir hayat arkadaşlığımız var” dedi.

BAŞBAKAN’I HAYRAN BIRAKMIŞLARDI

Naile Mirzazade ise, “Hagigat benim en yakınımdan da yakın. Kardeşten öte benim için. Çocukluğumuzdan beri aynı hayatı paylaşıyoruz. Yarım asırdan fazladır bir dostluğumuz var. İşimiz, evimiz her şeyimiz aynı yerde. Üniversitede beraberiz, evlerimiz aynı binada. Birbirimizden sadece uyumak için ayrılıyoruz, o da her ikimizde evli olduğumuz için. Kocalırımız bazen bizi kıskanıyor ama arkadaşlığımıza herkes gibi onlar da imreniyor. Bizim arkadaşlığımızı duyanlar, ‘bu devirde böyle arkadaşlık var mı’ diyerek şaşkınlıklarını ifade ediyorlar” diye konuştu. Hagigat Maharremova ve Naile Mirzazade, Atatürk Üniversitesinin 2010-211 eğitim –öğretim yılı açılış törinine katılan Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a verdikleri konserle, Erdoğan’ın büyük beğenisini kazanmışlardı.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA BIÇAKLI CİNAYET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA YANGIN…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
REKOR DÜZEYDE BAŞVURU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ŞİFALI TOPRAK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAKÜ EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YAŞ KESEN BAŞ KESER
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İŞTE O SONUÇLAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA DERS ZİLİ ÇALDI

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.