Erzurum Haber

Kanadalı Joss…

Kanadalı Joss…
587 Kez
30 Mart 2015 - 11:44

Erzurum/zirve2000 Adı, Jocelynne Katie Hudgins, Narmanlılar ona sezon boyunca Joss olarak hitap etti. Narmanspor Bayan Buz Hokeyi Takımı’nın şampiyonluğunda yaptığı asistler ve attığı gollerle rol oynayan Kanadalı buz hokeyci Joss, bir sezonda Erzurum ve Narmanlı spor severlerin sevgisini kazandı. 24 yaşındaki oyuncunun Türkiye ve Erzurum için övgü dolu sözleri IIHF haber sitesinde yankı bulacak.

RÖPORTAJ: Nurullah PALA
Onun yolu Türkiye’ye Ağustos 2014’te düştü. Narmanspor Bayan Buz Hokeyi Takımı yöneticileri, yabancı hokeyci transfer etmek istiyordu. Bu isteğini de internet aracılığı ile kaptan Yeliz Yüksel sayesinde duyurdu. İngilizcesi son derece iyi olan Yeliz Yüksel, Kanadalı 24 yaşındaki Jocelynne Katie Hudgins(Joss) ile internet üzerinde diyalog kurdu. Joss’a “Bizde oynar mısın?” teklifini yaptı. Kanadalı sporcu, Narmaspor’dan gelen transfer teklifine “Yes” dedi. Sonrasında Türkiye’ye gelen Jocelynne Katie Hudgins yeşil-beyazlı kulüple mukavele imzaladı. Bir sezon Buzun Perileri olarak bilinen Narmanspor’un formasını giyen Kanadalı sporcu, Yeşil-beyazlı kulüpte Türkiye şampiyonluğu sevincini yaşadı. Yaptığı asistler ve attığı gollerle başarıda rol oynayan Joss, güzelliği ve sempatik tavırları ile ilgi odağı oldu. Joss, Türklerin gönlünü ise en çok IIHF sitesine verdiği demeçlerle kazanacağa benziyor. Joss’un övgü dolu sözleri Mayıs-Haziran 2015’te IIHF resmi internet sitesinde yayınlanacak. Kanadalı bayan buz hokeyci Joss’un Türkiye için bahsettiği övgü dolu mesajların yayınlanmasını beklerken, Gazetemiz Spor Servisi’nden Nurullah Pala, Kanadalı Jocelynne Katie Hudgins ile şampiyonluk öyküsü ve A’dan Z’ye Joss ile Türkiye, Erzurum ve Narman hakkında bir söyleşi yaptı.
İnternetten transfer oldu
Nurullah PALA:Joss, buz hokeyine nerede başladınız?
Joss:NCAA Elmira College’de
Nurullah PALA: Türkiye’deki ilk yılında Narmanspor ile şampiyonluk yaşadın?
Joss: Benim için çok önemli deneyimdi. Bunun için çok mutluyum. Türkiye’de şampiyon olarak anılacak olmam benim ve takım arkadaşlarım için büyük onur. Narmanspor’daki şampiyonluğumu hiçbir zaman unutmayacağım. İlk kez bu kadar çok sayıda insanı müsabakada tribünde gördüm. O kadar insanın mutlulu olduğunu görmek çok güzldi. Bu şampiyonlukta takımın bir parçası olduğum için mutluyum.
Nurullah PALA: Narmanspor’a İnternet aracılığı ile transfer oldunuz?
Joss:Buz hokeyinde uluslar arası transferler zaten internet ve sosyal medya aracılığı ile oluyor. Ben de takım kaptanımız Yeliz Yüksel ile internette tanıştım. Özelliklerimi anlattım, o da Narmanspor yönetimine benden bahsedince transferimiz gerçekleşti.
Nurullah PALA:Attığın gollerle takıma katkı yaptın?
Joss:Evet, goller attım, ama ben gol attırmayı daha çok seviyorum. Arkadaşıma buz pistinde asist yapınca bununla büyük mutluluk duyuyorum ve zevk alıyorum. Gol atmaktan çok asist yapmayı daha çok tercih ediyorum.
Nurullah PALA: Erzurum’da en çok hoşuna giden olay neydi?
Joss:Erzurum’da en önemli olay, benim bu takımın bir parçası olmak. Kızlarla maçlar kazanmak çok güzel bir olaydı.
Erzurum çok soğuk
Nurullah PALA: Erzurum’u nasıl buldunuz?
Joss: Erzurumdaki her şey benim büyüdüğüm yerden çok farklı
Erzurum’da misafirperverlik çok fazla. Burada bana çok iyi davrandılar, misafirperverlik Erzurum’da üst seviyede. Ama Erzurum çok soğuk.(Gülüşmeler), Ben buzu seviyorum ama, Erzurum ayrı soğuk. Yani bir yerde kuru soğuk var, falan soğuk var, filan soğuk var derler. Ama Erzurum’un soğuğu çok farklı. Kanada’da kaldığım yerde dalar yok. Erzurum’un etrafı dağ, bu çok güzel. Kültürü ve yapıları çok güzel. Dağ görmeye alışık değilim. Buzu da çok seviyorum. Özellikle 3 Binlik Buz Arena’ya geldiğimde dinlenme noktalarının camlarından dağları izledim. Erzurum’da buz salonları çok güzel. Özellikle 3 Binlik Buz Arena’yı çok sevdim.
İçimde geri dönmek için bir his var
Nurullah PALA: Erzurum’a tekrar dönecek misiniz?
Joss: İnşallah geri dönerim. İçimde geri dönüş için bir his var. Buraya sezon öncesinde geldim, ama çok çabuk sürede Narmanlılarla ve Erzurum’daki buz hokeyi camiası ile kaynaştım. Buz Hokeyi Salonundaki görevliler bana çok iyi davrandı. Takım kaptanımız Yeliz Yüksel’e kulüp yöneticilerimize ve Sevilay hocaya teşekkür ediyorum. Yöneticilerimiz hepsi çok iyi ve çalışkan insanlar. Kulübümüz için çok çalışıyorlar.
Erzurum’un kebabı da güzel çorbası da
Nurullah PALA: Erzurum’un yemeklerini beğendiniz mi?
Josss: Çayı da seviyorum, ama Erzurum’un yemeklerine ve tatlılarına hayran kaldım. Cağ kebap çok güzel. Sütlaç baklava, İskender, Döner, tavuk döner, burma kadayıf, kadayıf dolması, çiğ köfte, ayran yoğurt hepsi çok güzeldi. Kurabiyeler harikaydı, az daha kalsaydım, şişko olacaktım. (Gülüşmeler ve espriler havada uçuştu)Salep ve künefede çok güzel. Bütün çorbaları sevdim ama, favorim Mercimek çorbasıydı.
Türkiye kadın hokeyciye para veren üç ülkeden biri
Nurullah PALA: Joss, Türkiye’de para kazanan bir sporcu oldum. Dediniz?
Joss: Evet, Türkiye’de bir bayan buz hokeyci olarak para kazandım. Çünkü dünyanın bir çok yerinde bayan buz hokeycilere ücret ödenmiyor. Oysa Türkiye’de yanı Narmanspor’da yöneticilerimiz bize hem konaklama imkanı sağladı. Hem de ücret ödedi. Oysa diğer yerlerde bayan sporcuya buz hokeyi malzemesi dahi alınmıyor. Türkiye bayan buz hokeyciye dünya üzerinde para veren üç ülkeden biri. Sanıyorum Rusya bu konuda ilk sırada, ikinci sırada ise Çek Cumhuriyeti var.
Türkiye’nin gönüllü tanıtıcısı
Nurullah PALA: Joss, siz bunları mı IIHF’ye anlattınız?
Joss: Evet, Türkiye’de gördüğüm güzellikleri anlattım. Ben daha önce Narmanspor’da yaşadığım olumlu şeyleri, bir sitede blok halinde yazdım. Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) benim bu blok yazımı gördükten sonra, o internet sitesi aracılığı ile bana ulaştı ve düşüncelerimi alarak bir röportaj yaptı. Bu röportajda Mayıs-Haziran’da IIHF’nin sitesinden yayınlanacak. IIHF’nin yetkilisi bana Türkiye’de buz hokeyinin nasıl işlediğini ve nasıl yönetildiğini sordu. Kızların durumunu ve kontrat şartlarını konuştuk. Türkiye’de transfer ücretinin ödendiğini açıkladım. Çünkü dünyanın en iyi oyuncusunun bile para kazanamadığı bir ortamda ben Narmanspor’da para kazandım, çok şanslıyım. İşte, o sitede ben bunları dile getirip, bayan buz hokey hayatını yazınca, IIHF’de beni bulup, tüm bu konuları konuştu. Mayıs ve Haziran ayında verdiğim mesajlar IIHF’nin sitesinden yayınlanınca herkes benim Türkiye için ve dünya üzerinde buz hokeyi oynayan bayanlar adına ne kadar önemli bir iş yaptığımı görecek. Türkiye’nin gönüllü tanıtımını yaptığıma inanıyorum.
Halk müziğini çok sevdim
Nurullah PAL: Joss, Narmanspor’a yaşadığın şampiyonluk çok önemli, bunun dışında burada unutamadığın bir anın oldu mu?
Joss: İlk maç Milenyum Paten Spor Kulübüyle idi. O maçı hiç unutamıyorum. Sonuçta şampiyonluk maçını da onlarla oynadık. Buz hokeyi sporunun Erzurum için ne kadar önemli olduğunu görmek ayrı bir duygu.
Nurullah PALA: Buz hokeyi tutkunusunuz? Bunun dışında sevdiğiniz spor dalı hangisi, tuttuğunuz futbol takımı var mı?
Joss: Buz hokeyi benim tutkum, buzu seviyorum. Bunun dışında sevdiğim Lakrosse. Dünyada yeni yeni yayılan bir spor. Bunun dışında futbolla falan ilgilenmiyorum. Dünya da hiçbir futbol takımını tutmadığım gibi Türkiye’ de futbol maçı hiç izlemedim.
Nurullah PALA: En çok sevdiğiniz yabancı ve Türk sanatçı var mı)
Joss: Uzun bir duraklama yaşıyor sorumuzun ardından ve ekliyor: Benim öğle özel sempati beslediğim ve hayranlık duyduğum bir sanatçı yok. Bir çok müzikten ve parçadan zevk alıyorum. Türkiye’de de özellikle halk müziğini çok sevdim. Çok güzel Türküleriniz var.
Not: Kanadalı sempatik buz hokeyci Jocelynne Katie Hudgins ile yaptığımız röpotajda katkıları bulunan Narmanspor Kulübü Başkanı Hüseyin Yavuz’a, yönetim kurulu üyelerine, Buz Hokeyi Sorumlusu Cengiz Ceylan ile takım kaptanı Yeliz Yüksel’e teşekkür ediyorum.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.