Erzurum Haber - 29 Mart 2020, Pazar

KADAMA Kadın Kooperatifini kurdu

9 Mart 2020, 14:22
KADAMA Kadın Kooperatifini kurdu

Erzurum/zirve2000 Eczacı Canan Uçar’ın liderliğinde kurulan KADAMA Kadın Kooperatifi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kuruluşunu ilan etti. Başarı hikayesi yazmak için yola çıkan 300 Erzurumlu kadın, iğneden ipliğe her şeyi üretip satmayı planlıyor.
Manolya Bulut/Pusula
Erzurum’da 300 kadın ile birlikte yola çıkarak KADAMA Kadın Kooperatifini kuran Eczacı Canan Uçar, kooperatifin tanıtımı 8 mart Dünya Kadınlar Gününde yaptı. Hedeflerinin üretim yaparak ekonomiye katkı sağlamak olduğunu söyleyen Canan Uçar, “ Kadınlar ekonomiye doğrudan katılma şansı yakalıyorlar. Eskinin imecesi gibi düşünün. 300 kişiyi 300 bin yapmanın derdindeyim” dedi.
Emek meselesi memleket meselesidir
Kurulan kooperatifin açılışında konuşan Canan Uçar, “Bu kooperatif kadınların bildikleri en iyi işten başlayarak, kimliklerine uygun ve sürdürülebilir bir ekonomi yaratacak. Böylelikle bulundukları yerde hayatlarını sürdürmelerine destek olacaktır. Kadının ve emeğin farkında olanların heyecanımıza ortak olacağı bir yolculuk kitabıyız. Erzurum’u ve onun gücünü bilenler için umutlar yeşerteceğiz. Kadınların ilmek ilmek dokuduğu başarı öykülerimiz olacak. Lezzetler, yöresel ürünler, yerel üretim, yöresel kaynaklar, yöresel gelenekler ile bunu başaracağız. 200 km yakınında 11 il, 300 kilometre yakının 4 ülke olan Erzurum, 2 bin metrede kurulmuş dünyanın en yüksek şehirlerinden biridir ve bu eşsiz özelliklere sahip çıkarsa toprağının, ikliminin bereketini geleceğe taşıyabilirse, dünyadaki yerimizi alırız. Biz başarılı olursak Erzurum başarılı olur, Anadolu başarılı olur, Türkiye başarılı olur. Kısaca emek ve ekmek meselesi, memleket meselesidir” diye konuştu.
Programın sonunda kadınlara kooperatifçilikle ilgili bilgi kitapçığı dağıtıldı. Öte yandan toplantıda kadınların kendi yaptıkları yemekler ikram edildi.

KADAMA Kadın Kooperatifini kurdu Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*