Erzurum Haber

JANDARMA VE POLİS NÖBET TUTUYOR

JANDARMA VE POLİS NÖBET TUTUYOR
719 Kez
11 Ocak 2021 - 14:13

Erzurum/zirve2000 Kış turizmi merkezlerinde otel rezervasyonlarında yaşanan yükseliş, sokağa çıkma yasağının pistleri de kapsamasıyla inişe geçti. Pistlerde güvenlik birimleri sürekli nöbet tutarken Erzurum şehir merkezinde kontrollerin esnetilmesi eleştiri konusu oldu. Haftalardır ısrarla sürdürülen anlamsız yasak, otel yöneticileri ile yabancı turistleri karşı karşıya getiriyor.

 Cihat İncesu/Pusula

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde hafta sonları yaşanan gerginlik bir türlü giderilemiyor. Batıdaki turizm merkezlerinde istedikleri gibi hareket etme özgürlüğüne sahip olan yabancı turistler, kayak merkezlerinde kısıtlamaya tabi tutuluyor. Otel yöneticileri ile tartışan turistler, yasağa bir anlam veremiyorlar.

Küresel salgın nedeniyle yabancı turistler kapalı olan Alpler yerine rotasını Türkiye’ye çevirdi. Özellikle Ukrayna, Rusya ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen misafirler Erzurum Palandöken, Kayseri Erciyes ve Bolu Kartalkaya gibi kayak merkezlerini tercih etti.

Aynı şekilde gelmek isteyen yüzlerce turist otellere rezervasyon yaptırdı. Ancak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında yabancı turiste de getirilen kayak yasağı peş peşe iptallerin gelmesine neden oldu. Şu anda Palandöken Kayak Merkezi’ndeki otellerin doluluk oranlarının yüzde 60 olduğunu belirten Dedeman Palandöken Genel Müdürü Veli Tuzak, “Son anda kayak pistleri kapatılmış olmasaydı bu oran yüzde 80’lerdeydi. Rusya ve Ukrayna’dan haftada bir charter uçağı iniyor. Ancak hafta sonu pistlerin kapatılması nedeniyle ciddi iptaller alıyoruz” dedi.

Yasaklar kalkarsa talep döner

Yasakların kalkması halinde talebin yeniden döneceğini belirten Tuzak, “Kayak bireysel bir spor, koronaya karşı maske kullanımı öneriliyor. Kayakta zaten bırakın maskeyi üstüne kask da takıyorsunuz. Yani virüse karşı alınması gereken tüm önlemler kayağın doğal sürecinde var” ifadelerini kullandı. Tuzak, Türkiye’de otellerin de salgına karşı ciddi önlemler aldığını belirterek, yasakların kalkmasını istedi.

Pist başında nöbetteler

Ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeni ile kayak yapmak için Palandökeni tercih eden vatandaşlar, hafta sonları otellerinden çıkamıyorlar. Polis ve jandarma ekipleri kayak merkezinde kuş uçurtmuyor. Pist başlarında nöbet tutan güvenlik birimleri kayak yapmak isteyenlere müsaade etmiyor.

Kızak yapan çocuğa müdahale

Ailesi ile birlikte tatil için Palandöken’i tercih eden turistler, otelden çıkamazken, kızak yapmak isteyen minik bir Rus çocuğu polisin müdahalesi ile karşılaştı. Neden kızak yapmaması gerektiğini bir türlü anlamayan minik çocuk, mecburen ailesinin yanına gitmek zorunda kaldı.

Sert tartışmalar yaşanıyor

Mekanik tesisler ve pist başlarında nöbet tutan polis ve jandarma, kimsenin kayak yapmasına müsaade etmiyor. Resmi bir genelgenin yayınlanmaması nedeni ile turizm işletmecileri ile güvenlik birimleri arasında tartışmalar yaşanıyor. Yaşananları kabul etmeyen yabancı turistler ise otel yöneticilerinin adeta yakasına yapışarak çözüm bulmalarını istiyorlar. Bir daha Türkiye’ye gelmeyeceklerini söyleyen Rus ve Ukraynalı turistler, “ Bizi kandırdılar, paramızı geri istiyoruz. Bizleri buraya getirmeden önce böyle bir sorun olduğunu söylemeleri gerekirdi. Tatilimiz rezil oldu. Pistlerde polis nöbet tutuyor, demokratik bir ülkeye yakışmayan bir manzara” ifadelerini kullandılar.

Kendilerine resmi bir yazının ulaşmadığını sözlü olarak yasak kararının ibra edildiğini belirten işletmeciler ise, “ Günlerdir yediğimiz hakaretin haddi hesabı yok. Böyle bir şey olamaz, bizlere otelleri kapatın dense, çaresiz gereğini yaparız. Türkiye ve Palandöken büyük bir şansı kaybediyor” diye konuştular.

Şehir merkezinde durum farklı

Kısıtlamalar Palandöken’de titizlikle uygulanırken, şehir merkezinde tam tersi bir tablo yaşanıyor. Markete gitme bahanesi ile kısıtlamayı suiistimal eden vatandaşlar, cadde ve sokaklarda dolaşıyor. Güvenlik birimlerinin kontrolleri yumuşattığı şehir merkezinde 65 yaş üstü vatandaşlar ve çocuklar kısıtlamayı ihlal ediyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.