Erzurum Haber

İyi ki Zekiye Çomaklı var…

İyi ki Zekiye Çomaklı var…
493 Kez
08 Mart 2013 - 16:06

Palandöken Belediyesi ve Kent Konseyi Kadın Meclisinin bu yıl birincisini düzenlediği 5 ile 10 Mart Kadınlar Haftası etkinliklerine AVM Kültür Merkezin de gerçekleştirdiği Beyaz Şehrin Sultanları tanıtım kokteyl ile start verdi. Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Beyaz Şehrin Sultanları” tanıtım kokteyi’ne ev sahipliği yapan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serap Ağar, konukları girişte karşıladı.
Beyaz Şehrin Sultanları” tanıtım Kokteyli’ni açılış konuşmasını Palandöken Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Serap Ağar’ın yaptığı açılış konuşmasında; Kadınlar Günü’nün kabul edilişinin geçmişten günümüze uzanan yolculuğunda nelerle karşılaşıldığını, kadının dünya ve toplumumuzdaki yeri ve öneminin bilincinde birlik olmaya ve geleceğimiz için, bu değerleri korumanın sorumluluğunu taşımaya davet etti. Kadın Kent Konseyi Meclis Başkanı Ağar konuşmasında, “Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1984 ten itibaren her yıl çeşitli etkinliklerle “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaktadır. Bizler Palandöken İlçesin de henüz yeni bir oluşum içerisin de olmamıza rağmen kadın adına sosyal, kültürel faaliyetler kapsamın da çok yol kat ettik. Bu yolda en büyük destekçimiz Palandöken Belediye Başkanımız ve Kent Konseyi Başkanımız Sayın Orhan Bulutlardır. Özelikle buradan sizlerin huzurun da bir kere daha samimiyetin den ve desteklerin den dolayı teşekkür ediyorum “ dedi.
BULUTLAR,” KADIN ŞİDDET MAĞDURU DEĞİL BAŞ TACI OLMALI”
Kadınlar yılın belli bir haftası değil yılın her günü hatırlanması gerektiğini söyleyen Palandöken Belediye Başkanı ve Kent Konseyi Başkanı Orhan Bulutlar,” Son yıllarda kadına yönelik artan şiddeti görüyoruz ve duyuyoruz. Oysaki kadın şiddet mağduru değil baş tacı olmalı. Öyle sözle değil baş tacı yapıyorsak bunu yapacağımız samimi çalışmalarla göstermeliyiz. Yapacağımız çalışmalar ile kadının adı sosyal, kültürel, siyasi, sportif ve ekonomiye yön verecek daha çok söz hakkı olacak şekilde olmalı. Palandöken Belediyesi olarak biz Erzurum da ilk adımı attık. Yıldızkente fonksiyonunu kaybetmiş eski Pazar yerine yeni bir proje hazırlayarak 2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip 26 iş yeri, dinlenme alan, havuz, kafeteryasıyla işletmesini hanımların yapacağı çok özel bir çarşı yapıyoruz. Hanımlara özel olacak olan bu çarşı Erzurum da ilk ve tek olma özeliği taşıyor Allah nasip ederse Haziran veya Temmuzda yine hep birlikte hizmete açacağız. Erzurum’un milli kahramanların dan olan Fatma Seher (Kara Fatma)’nın adını yaşatılması için ilçemiz de bir parka adını verdik. Yine Milli Kahramanımız olan Erzurum’un gururu olan Nene Hatun ismini Hanımlar Çarşısını vererek ölümsüzleştirdik. Erzurum kadınlarımızın kişisel veya Kadın STK ların hazırlayacağı projelere Palandöken Belediyesi olarak tam destek olacağımıza söz veriyoruz. Biz söylemlerle değil eylemlerle anılmak istiyoruz” diye konuştu.
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ERZURUM KADINI ANLATILDI
Beyaz Şehrin Sultanları tanıtım kokteyil’de Araştırmacı-yazar -şair Zekiye Çomaklı, uzun süredir üzerinde çalıştığı kitabın da Geçmişten Günümüze Erzurum Kadınını slayt eşliğinde davetlilere tanıtımının ardından kısa bir teşekkür konuşması yapan Çomaklı,” Yeryüzünde Türkiye Cumhuriyeti bir tanedir, başka Türkiye yoktur, Türkiye coğrafyasında da bir tane Erzurum vardır başka Erzurum yoktur. Erzurum’un bilinmeyen, kaybolmaya yüz tutmuş kültürüne geleceğe bir belge olarak bırakmak beni ben yapan bu topraklara minnet borcumdur. Bu çalışma da kaybolan Erzurum kadınının giyim-kuşam üzerine yoğunlaştırdım ve üç yıl süren bir araştırma sonucun da Erzurum da kalmayı başarabilmiş yerli aileler den aldığım resimler den derleyerek giyim kuşamlarını inceledim. Erzurum kadının nasıl paşa unvanı aldığını bu eserde göreceksiniz. Bu eserin ortaya çıkmasan da emeği geçenlere ve bu eserin tanıtım sırasın da hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ve samimiyetiyle destek olan Palandöken Belediye Başkanımız sayın Orhan Bulutlar’a teşekkür ediyorum” dedi.
GECEDE OKUNAN ŞİİRLERLE DAVETLİLER DUYGULANDI
Palandöken Belediyesi ve Kent Konseyi Kadın Meclisinin bu yıl birincisini düzenlediği Kadınlar Haftası etkinlikleri kapsamın da AVM Kültür Merkezin de adeta şiir şöleniyle birlikte duygu seli yaşandı. Nurullah Özkılıç, Zinnur Tiryaki, Zekiye Çomaklı, Hüseyin Yurttaş ve Zernişan Aydoğan’ın şiirleri Kadın ve Anne üzerine olunca okunan şiirler adeta solanda bulunanlarda duygu seli yaşanmasına neden oldu. Program sonrasın da Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Araştırmacı -Yazar-Şair Zekiye Çomaklıya plaket verirken Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Serap Ağar ise Belediye Başkanı Orhan Bulutlara şilt takdim etti. Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Beyaz Şehrin Sultanları” tanıtım kokteyil’ne ev sahipliği yapan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serap Ağar’ın yanı sıra programa Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ednan Yazıcı, Erzurum Baro Başkanı Faruk Terzioğlu, Ak Parti İl Başkanı Murat Kılıç, Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanı Hilal Demir, ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek, Erzurum Valisinin Eşi Nihan Öztürk, Atatürk Üniversitesi Rektörün Eşi Sevim Koçak, Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı Erdal Güzel, Kadın Sivil Toplum Örgütleri, STKlar ve davetliler katıldı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.