Erzurum Haber

İttifak böyle olursa!

İttifak böyle olursa!
371 Kez
27 Eylül 2018 - 14:09

MHP ve AK Parti’nin yerel seçim ittifakının hangi zemin üzerinde olacağı kısmen biliniyor. Tek ittifak sağlanan şehir İstanbul oldu. İttifakın üç büyükşehri kapsaması bekleniyordu ancak kapsam genişletildi ve görüşmelerin ilk faslı başladı.

Kulislere yansıyan şekli ile AK Parti ve MHP, sadece 30 büyükşehir ve KCK bağlantısı nedeniyle görevden alınarak kayyum atanan 101 belediye başkanlığı için ittifak yapacak.

Bu ittifakın matematik hesabı ise; Her iki partinin son üç seçimde aldığı oyların ortalaması çıkarılacak, en fazla oy alan parti o ilde güçlü aday gösterecek. Diğer parti de aday gösterecek ama daha iddiasız isimler seçilecek. Bu durumda kim aday olmak ister ki!…

İlçelerde ise ittifak olmayacak. Her iki partiden güçlü adaylar çıkıp, koltuğu kapma yarışına girecek. Seçim çalışmaları boyunca ittifak ruhuna zarar getirecek hareketlerden, söylemlerden kaçınılacak.

Şuan kısıtlıda olsa ittifak maddeleri üç aşağı beş yukarı böyle kulislere göre.

Bu bilgiler ışığında Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bakacak olursak, Erzurum’un AK Parti’ye verileceği kesin gibi. Üç seçim ortalamasından bu anlaşılıyor.

İttifakın bu şekline seçmen ne diyecek?

Üç dönemdir AK Parti’yi tercih eden seçmen, bu defa değişim isterse hele hele istemediği bir aday olursa oyunu hangi partiyle verecek? AK Parti’ye şu ya da bu şekilde kızmış olan veya kararsız seçmen nasıl bir yol haritası izleyecek?

Erzurum’da CHP ve İYİ Parti yerel seçimlerde tek başına neredeyse yok hükmünde. MHP’nin adayı da koltuğu dolduracak bir isim olmazsa seçmenin tavrı ne olacak mesela…

Öyle görünüyor ki Cumhur İttifakı bu ittifaktan kat be kat daha kolay ve anlaşılabilir bir ittifaktı. Elbette bu başlıklar sınırlı bilgilerden oluşuyor. İttifak görüşmelerinde bu maddelerin kapsamı daraltılabilir veya genişletilebilir. Hatta sadece kulis bilgisi olarak da kalabilir.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hayal kuranlar galiba bu hayallerini bir süre daha ertelemek zorunda kalacak. Zira ittifakın şekli hayallerin gerçeğe dönüp dönmeyeceğinin resmi olacak.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.