Erzurum Haber

İthalatçılar zor durumda

İthalatçılar zor durumda
396 Kez
16 Nisan 2013 - 11:04

Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Gülfem Eren, GDO’lu pirinç iddialarının, ithalatçı firmaları zor durumda bıraktığını söyledi.

Eren, yaptığı yazılı açıklamada, “Dünyada GDO‘lu pirinç üretimi yapılmamasına rağmen, Mersin‘de ithal pirinçle ilgili gelişmeler ithalatçı firmaları çok güç durumda bırakmıştır. GDO’suz ürünlerde de taşıma ve depolama sırasındaki şartlardan ötürü belli bir oranda bulaşığa rastlanabilmektedir.

Bu nedenden dolayı, AB ülkeleri, yüzde 0,9 (binde 9) oranında bulaşık limitini kabul etmiş, bu sınırın altında GDO ihtiva eden ürünlerin ithalatına etiketleme şartı olmaksızın izin vermiştir. Ancak ülkemizde Biyogüvenlik Kurulu’nun bir tolerans limiti kabul etmemesi gerçekçi değildir. Sanayici, ihracatçı ve tüccar açısından büyük bir risk teşkil etmektedir.

Kaldı ki analizler mutlaka akredite laboratuvarlarda yapılmalı ve sonuçları; GDO oranlarını ve detayını ihtiva etmelidir. Türkiye‘de GDO konusundaki mevzuatın en kısa zamanda Avrupa Birliği’ne uyumlu hale getirilmesi; sektörde üretim ve ticaretle uğraşan firmaların hem ekonomik zararlarını, hem de itibar kayıplarını asgariye indirerek ülke ekonomisine katkıda bulunacak şekilde daha verimli çalışmalarını sağlayacaktır” dedi.

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.