Erzurum Haber

İstihdama özel model

İstihdama özel model
420 Kez
20 Haziran 2013 - 11:08

İstihdama teşvik sağlayan 5084 sayılı yasanın yürürlüğünün sona ermesi en çok Doğu’daki iş verenleri sıkıntıya soktu. Yaklaşık 74 bin sigortalı çalışan bulunan Erzurum’da teşvikten yararlanan işçi sayısının 23 bin olduğunu belirten Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik, başta Erzurum olmak üzere bölge için pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi.

Salih TEKİN / ERZURUM

İstihdamı teşvik kanununun yürürlüğünün sona ermesi ve hükümetin açıkladığı yeni teşvik kanununun beklenen desteği sağlamaması başta Erzurum olmak üzere Doğu’daki iş verenleri sıkıntıya soktu. Erzurum’da sigortalı çalışan 74 bin işçiden 23 bininin 5084 sayılı yasayla işe kavuştuğunu belirten Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Lütfü Yücelik, bölge için pozitif ayrımcılık yapılması için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la görüştüklerini açıkladı. Erzurum’a günü birlik ziyarette bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konunun gündemlerinde olduğunu son olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la görüştüğünü ifade etti.

Doğu Anadolu’da iş verenlere soluk aldıran 5084 sayılı istihdamı teşvik kanunun sona ermesiyle başlayan sıkıntıya açıklanan yeni teşvik sisteminin fayda sağlamaması bölgedeki işvereni kara kara düşündürüyor. 74 bin sigortalı çalışandan 23 bininin 5084 sayılı yasayla iş sahibi olduğu Erzurum’da iş verenlerin yaşadığı sıkıntının artması üzerine ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın kızının düğün törenine katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la görüştü. İstihdamı teşvik kanununun uzatılmasıyla ilgili çalışmaların bir an evvel sonuçlandırılmasını isteyen Başkan Yücelik’e bilgi veren Çağlayan, konuyu Başbakan Erdoğan’a ilettiklerini bildirdi. Hükümet kanadından alınan olumlu tepkilerin kendilerini umutlandırdığını belirten Yücelik, hazırlanan çalışmanın bir an evvel kanunlaşması gerektiğini bildirdi.

Erzurum ve bölgenin üretimde, sanayide hak ettiği yerde olmadığını belirten Yücelik, bölge için pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi. Bölge işvereninin rekabet edemez duruma düştüğünü anlatan Yücelik, “son çıkan teşvik kanunu ülke geneli için olumlu yönleri bulunuyor. Ancak bizim bölgenin bu teşvikle kalkınması mümkün görünmüyor. Teşvikten, bu ülkede üretim yapan, ticaret yapan mevcut işletmelerin de faydalanması gerekir. Elbette yeni yatırımcıların başımızın üstünde yeri, her türlü desteği vermeye hazırız, ancak mevcutları da yaşatmamız gerekiyor. Üretim olmazsa istihdam ve üretimi çözemiyorsunuz. Komşu ülkelerle ticaret yapma imkanımız var ama üretim damarlarımız tıkalı. Bunun yolu yeni teşvik sisteminden geçiyor” diye konuştu.

İstihdama özel model

ETSO ile ETB’nin yeni meclis ve yönetim kurulu üyelerine hayırlı olsun ziyaretinde bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni teşvik yasasıyla ilgili beklentilere açıklık getirdi. Konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la görüştüğünü ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Sayın Babacan istihdamı teşvik edecek yeni bir model üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Umuyorum ülkemizde yaşanan sıkıntılar bir an evvel son bulur. Esas ana meselemize bir an önce döneriz. Yeni teşvikle ilgili çalışma tamamlanır ve sayın Başbakana sunulu. İnşallah oradan da meclise sevkedilir. Çünkü hazırlanan çalışma tam istihdamı teşvik edecek bir model” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.