Erzurum Haber

İşte ölüme giden 3 neden

İşte ölüme giden 3 neden
451 Kez
23 Mayıs 2013 - 11:19

Erzurum’un Aşkale ilçesindeki Karasu-2 adlı sulama göletinde hayatını kaybeden 5 TEDAŞ görevlisiyle ilgili hazırlanan iddianame kabul edildi. Faciayla ilgili olarak hazırlanan iddianamede 6 sanık hakkında “Taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet verme” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, gölde bulunan direklerin yerlerinin zamanında değiştirilmemesi, 4 direğin değiştirilmesiyle ilgili iş takibinin yapılmaması ve iş disiplininin oluşturulmaması facianın nedeni olarak gösterildi.

Cengiz DURULAR / ERZURUM

Erzurum’un Aşkale ilçesindeki “Karasu-2” adlı sulama göletinde yaşamını yitiren 5 TEDAŞ işçisiyle ilgi savcılık tarafından hazırlanan iddianame, 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede 6 sanık hakkında “Taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet verme” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Faciada yaşamını yitiren TEDAŞ görevlileri Şahin Baykal, Rıdvan Takım, Ahmet Sait Turan, Mustafa Arifoğulları ve Feridun Öztürk’ün ölümüne ilişkin hazırlanan iddianamede ölenlerin yakınlarından oluşan toplam 29 kişi müşteki olarak kayıtlara geçti. TEDAŞ faciasının nedeni 3 maddeyle tespit edildi.

İşte ölüme giden 3 neden

Geçen yıl Erzurum’u yasa boğan Aşkale faciasıyla ilgili hazırlanan iddianamede, bilirkişi raporlarından da yararlanıldı. TEDAŞ görevlilerinin ölüm nedenleri iddianamede şöyle belirtildi:

“İdeal Enerji Şirketi’nde proje müdürü olarak çalışmakta olan Ahmet Duran Kürkçü’nün kazaya neden olan elektrik direğinin bulunduğu baraj göletinde su tutulacağı aşikar olduğu ve direklerin yer değiştirilmesi için hazırlanan proje onaylandığı halde gerekli deplaseyi yaptırmamış olması nedeniyle, ARAS Elektrik Şirketi’nde işletme bakım müdürü olarak görev yapan Tuncer Yeşilyurt’un göl alanında kalan dört direğin relokasyonunun takibini yapmamış olması ve uzun bir süredir direklerin yer değiştirmesi işlemi gerçekleştirilmediği halde gerekli girişim ve eylemde bulunmamış olması nedeniyle, Temel Elektrik şirketinin sahibi olan Fehmi Temel ve aynı şirkette koordinatör mühendis olarak görev yapan Nurullah Gülmüş’ün elektrik bakım, onarım ve tamir işlerinin yapımında sorumlu kişiler olarak onarım işine giden işçilerinin uygun olmayan şartlarda ve uygun olmayan ekipmanlarla arıza mahalline gitmelerini önlememiş ve bununla ilgili işyerinde iş disiplinini oluşturmamış olmaları nedeniyle…”

Yetkili atanmamış!

TEDAŞ’ın olay günü görev ve sorumlulukları bulunan kişileri görevlendirmediğinin vurgulandığı iddianamede, yetkilinin atanmaması şöyle belirtildi:

“ARAS Elektrik Şirketi’nde personel müdürlüğüne olay tarihinde vekaleten bakan Şahin Torun’un eğitim için Erzurum’a giden Aşkale işletme şefi Yalçın Turda’nın yerine bir yetkili görevlendirmemiş olması nedeniyle, ARAS Elektrik Şirketi’nde il müdürü olarak görev yapan Ziya Özpeker’in ise il müdürlüğü bünyesinde yapılan çalışmalarda gerekli organizasyonu yapmamış ve iş disiplinini sağlamamış olması nedeniyle kusurlu olduğunun tespit edildiği, şüpheliler açısından alınan bilirkişi raporunun somut olaya, oluşa ve toplanan delillere uygun bulunduğu, şüphelilerin üzerlerine atılı suçtan dolayı ayrı ayrı cezalandırılmaları kamu adına iddia ve talep olunur.”

Sanık sandalyesinde kimler var?

Erzurum  3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianemede, 5 işçinin ölümüne sebebiyet verdikleri öne sürülen Ahmet Duran Kürkçü, Tuncer Yeşilyurt, Fehmi Temel, Nurullah Gülmüş, Ziya Özpeker ve Şahin Torun hakkında, “Taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet verdikleri” için 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmaları istendi. İddianamede ayrıca Aşkale Cumhuriyet Başsavcılığı, işçilerin ölümünde ihmalleri olduğu öne sürülen bazı kamu görevlileri hakkında fezlekeyi dava dosyasından ayırarak, onların yargılanması için Erzurum Valiliği, İçişleri Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıklardan yargılama izni isteyeceği de yer aldı.

Olay

Aşkale ilçesinde 3 Nisan 2012’de Karasu-2 Hidroelektrik Santral Sulama Göleti içindeki elektrik direğini tamir için deniz bisikletiyle gölete açılan 5 TEDAŞ görevlisi ölmüş, olayın ardından Aşkale Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.