Erzurum Haber - 02 Haziran 2020, Salı

İşte o sır

20 Ağustos 2019, 11:07
İşte o sır

Erzurum/zirve2000 Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Ayasofya Camiinin kapı tokmaklarındaki sırrı açıklamıştı

Dün geçirdiği trafik kazasıyla vefat eden Prof. Dr. Haluk Dursun’un önceki görevi Ayasofya Başkanlığıydı.

Ayasofya Cami ile ilgili çeşitli araştırmaları olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Ayasofya kapı tokmaklarındaki Fatih Sultan Mehmet’in büyük sırrını açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen Fatih Sultan Mehmet’in anma toplantısında konuşan Prof.Dr.Dursun, Ayasofya ile Fatih Sultan Mehmet arasındaki bağlantıyı anlamanın büyük önem taşıdığını belirterek şöyle konuşmuştu:

Bu normal bir kapı tokmağı değil
“Ayasofya ile Fatih Sultan Mehmet arasındaki bağlantıyı anlayamazsak ve anlatamazsak, daha böyle anmalarda çok yeriz, içeriz. Esas Fatih ve Ayasofya bağlantısının temelinde şu elimde görmüş olduğunuz kapı tokmağı vardır. Ayasofya’ya ilk göreve başladığım zaman bu tokmağın izinden giderek Ayasofya’yı

çözmeye çalıştım.
“Bu normal bir kapı tokmağı değil, diğer bütün kapı tokmaklarının dışında bir tokmaktır. Bu tokmak küçük bir örnektir, bunlar genelde musanna olarak aynalı, çift taraflı olarak dökülmüştür. Üzerinde, ‘Ya Fettah’ yazar. ‘Ya Fettah’ Allah’ın isimlerinden biridir ama Ayasofya’ya özellikle bunun yapılmış olması, fetihten sonra bunun asılmış olması başka bir mana ve simgeyi vurgulamış oluyor. ‘Fettah’ kelimesinin içinde rahmet var, fetih var ama aynı zamanda açmak var.
Açan demek, Allah’ın açan özelliği demek.

Ayasofya’nın fethin sembolü olduğunu ve bunu unutmamak için
Fatih kapı tokmaklarında Ayasofya’ya bunu koyarak hem o kapının açma fonksiyonunu vurgulatıp her açışta açma kudreti olan Allah’ın bir hürmeti ve aidiyetini hatırlatılıyor hem de Ayasofya’nın fethin sembolü olduğunu ve bunu unutmamak için her elinizi attığınızda, ‘Ye Fettah’ diyerek o kapıdan içeri girmenizi sağlamış oluyor.”

İşte o sır Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*