Erzurum Haber

İşte o sır

İşte o sır
621 Kez
20 Ağustos 2019 - 11:07

Erzurum/zirve2000 Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Ayasofya Camiinin kapı tokmaklarındaki sırrı açıklamıştı

Dün geçirdiği trafik kazasıyla vefat eden Prof. Dr. Haluk Dursun’un önceki görevi Ayasofya Başkanlığıydı.

Ayasofya Cami ile ilgili çeşitli araştırmaları olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Ayasofya kapı tokmaklarındaki Fatih Sultan Mehmet’in büyük sırrını açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen Fatih Sultan Mehmet’in anma toplantısında konuşan Prof.Dr.Dursun, Ayasofya ile Fatih Sultan Mehmet arasındaki bağlantıyı anlamanın büyük önem taşıdığını belirterek şöyle konuşmuştu:

Bu normal bir kapı tokmağı değil
“Ayasofya ile Fatih Sultan Mehmet arasındaki bağlantıyı anlayamazsak ve anlatamazsak, daha böyle anmalarda çok yeriz, içeriz. Esas Fatih ve Ayasofya bağlantısının temelinde şu elimde görmüş olduğunuz kapı tokmağı vardır. Ayasofya’ya ilk göreve başladığım zaman bu tokmağın izinden giderek Ayasofya’yı

çözmeye çalıştım.
“Bu normal bir kapı tokmağı değil, diğer bütün kapı tokmaklarının dışında bir tokmaktır. Bu tokmak küçük bir örnektir, bunlar genelde musanna olarak aynalı, çift taraflı olarak dökülmüştür. Üzerinde, ‘Ya Fettah’ yazar. ‘Ya Fettah’ Allah’ın isimlerinden biridir ama Ayasofya’ya özellikle bunun yapılmış olması, fetihten sonra bunun asılmış olması başka bir mana ve simgeyi vurgulamış oluyor. ‘Fettah’ kelimesinin içinde rahmet var, fetih var ama aynı zamanda açmak var.
Açan demek, Allah’ın açan özelliği demek.

Ayasofya’nın fethin sembolü olduğunu ve bunu unutmamak için
Fatih kapı tokmaklarında Ayasofya’ya bunu koyarak hem o kapının açma fonksiyonunu vurgulatıp her açışta açma kudreti olan Allah’ın bir hürmeti ve aidiyetini hatırlatılıyor hem de Ayasofya’nın fethin sembolü olduğunu ve bunu unutmamak için her elinizi attığınızda, ‘Ye Fettah’ diyerek o kapıdan içeri girmenizi sağlamış oluyor.”

GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖZ YÖNETİMİ BELİRLEDİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AMBULANS TIR’A ÇARPTI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HASANKALE’YE CAN SUYU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA İLGİNÇ OLAY
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SEKMEN: ESNAF RAHATLAYACAK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM EKSİ 27 OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
NEREYE DOKUNSAN ELİNDE KALIYOR

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.