Erzurum Haber

İşte o mahalle

İşte o mahalle
1.468 Kez
21 Nisan 2015 - 15:14

Erzurum/zirve2000 Bir umut için geldikleri Erzurum’da kötü koşullarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli aileler, Mahallebaşı semtinde bulunan iki katlı metruk binalarda yaşam mücadelesi veriyor. Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçıp Türkiye’ye oradan da Erzurum’a gelen aileler, ucuz olduğu için bu bölgeleri tercih ediyor.
Bir oda, mutfak ve banyo ve küçük bir giriş alanında oluşan evler, kimseler tarafından kullanılmıyor. Altları dükkan olan ve kimsenin oturmadığı evler Suriyeli aileler için bulunmaz bir mekan haline geliyor. Bulundukları bölgede pazarın kurulması ve çeşitli ihtiyaçlarını bulundukları semtten ucuz yollarla karşılayan Suriyeli aileler, bu mahalleyi adeta küçük bir Suriye mahallesine çevirmişler.
Bir evde en az 10 ila 16 kişinin yaşadığı evlerde kalmak zorunda kalan aileler, birkaç aile ile bir araya gelip, tek ev kiralıyorlar. Böylelikle hem kiradan hem de geçim sıkıntısından bir nebze kurtulan Suriye aileler, ortak giderle masrafları asgariye indirmiş oluyor.
250 – 300 TL kira veriyorlar
Bölgede elektronik üzerine esnaflık yapan İbrahim Akın, bölgede Suriyeli aile sayısının günden güne arttığını söyledi.
Harabe yapılar arasında kullanılabilir müstakil evlerin ucuz olduğunu ifade eden Akın, “Yıllardır Mahallebaşı’nda esnaflık yapmaktayım. Daha öncesinde burada Türk aileler oturuyordu. Birçoğu çekip gidince evler boş kaldı. Kimseler rağbet etmeyince ev sahipleri buraları 250 – 300 TL’ye kiraya verdi. İki – üç Suriyeli aile bir araya gelip evleri kiralıyorlar. Böylelikle ucuz yolla masrafları asgariye çekmiş oluyorlar. Bu mahallede Suriyeli aileler oturduğu için vatandaşlar yardımlarını buralara getirip dağıtıyor” dedi.
Vatandaş yardım ediyor
Mahallebaşı semtinde varoşlara yakın kesimde ucuz ev kiraları yüzünden kendilerine ait bir yerleşim yeri oluşturan Suriyeli aileler, o bölgeden gelen yardımlarla ayakta duruyorlar.
Yerleşim bölgesinde harabe yapıların içerisinde yaşam mücadelesi veren aileler, bu bölgenin ilçe ve köylerden gelen kesime hitap ettiğinden dolayı her konuda ucuz olduğunu söyledi. Artık buraların herkes tarafından bilindiğini ifade eden Suriyeli Abdullah Ahmad, “Vatandaş burada yaşadığımızı biliyor. Yardım ve giyecek gibi temel tüketim ürünlerini buraya getiriyor. Şartlar zor olsa da savaştan daha iyidir. En azından ailemiz yanımızda ve hayatta” şeklinde konuştu.
Recai UYGUR / Salih ÇELEBİ – ÖZEL

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.