Erzurum Haber

İşte o diyalog

İşte o diyalog
874 Kez
30 Mayıs 2014 - 20:31

Star TV’de milyonların merakla izlediği Muhteşem Yüzyıl dizisinin Çarşamba günü oynanan bölümüne Erzurum’un kahramanlığı damga vurdu.
Kanuni Sultan Süleyman’ın ihanetle suçladığı oğlu Şehzade Beyazıt’ın Erzurum’a kadar gelmesi ve burada Erzurum Beylerbeyi Ayazpaşa ile yaşadığı diyalog, milyonları bu sahneye kilitledi. Erzurum’da Beylerbeyi Ayazpaşa ile görüşen Beyazıt, önce Sultan Süleyman tarafından gönderilen ve okunan idam fermanıyla irkiliyor sonra ise rahat bir nefes alıyor. Erzurum Beylerbeyi Ayazpaşa, gönderilen fermanı okuduktan sonra yırtıyor ve “Bu gözler bir şehzadenin katline şahit oldu. İkincisini görmek istemiyor. Sultan hazretlerinden affınız için ricada bulunacağım. Canım yoluna, başım uğruna feda olsun” diyerek biat ediyor.
Bu cesaret karşısında duygulanan Şehzade Beyazıt ise,”Allaha şükürler olsun ki, senin gibi cesur ve yiğit insanlar yaşıyor be cihanda”diyerek teşekkür ediyor.
Şehzade Beyazıt’ı uzun süre Erzurum’da 4 çocuğu ile misafir eden Erzurum Beylerbeyi Ayazpaşa, daha sonra Şehzade Selim tarafından Sultan Süleyman’ın emrine karşı geldiği için kendi eliyle öldürülüyor. Şehzade Beyazıt ise İran’a sığınıyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.