Erzurum Haber

İşte Erzurum’un kanser raporu

İşte Erzurum’un kanser raporu
314 Kez
17 Ekim 2018 - 12:04

Erzurum/zirve2000 Açıklanan 2015 yılı kanser vakalarına göre erkeklerde en sık akciğer kanseri görülürken, kadınlarda dünya ve Türkiye’de ilk sırayı meme kanseri aldı. Erzurum’da ise kadınların en fazla tiroid kanseri oldukları belirlendi. Sağlık Müdürlüğü, Erzurum’da tiroid kanserinin fazla görülmesinin sebeplerini araştırmaya karar verdi.

Salih TEKİN
Kanser vakalarıyla ilgili 2015 yılı verileri yayınlandı. İstatistiklere göre dünyada ve Türkiye’de kadınlarda en sık meme kanseri görülürken, Erzurum’da tiroid kanseri ilk sırada yeraldı. Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar, Erzurum’da kadınların sağlığını etkileyen tiroid kanserinin fazla olmasının sebeplerini araştıracaklarını bildirdi.

Dünyada ve Türkiye’de en sık görülen kanser vakalarıyla ilgili 2015 yılı vakaları açıklandı. İstatistiklere göre dünyada erkeklerde en fazla akciğer kanseri görülürken bu hastalığı prostat, kolorektal, mide ve karaciğer kanserleri izledi. Türkiye’de ilk sırayı alan akciğer kanserini prostat, kolorektal, mesane ve mide kanserleri takip etti.

Mide kanseri ikinci sırada
Kanser vakaları verilerine göre dünya ve Türkiye’de erkeklerde en fazla görülen kanser vakalarında akciğer ilk sırayı alırken, mide kanseri ikinci oldu. Dünyada 4, Türkiye’de ise 5’inci sırada olan mide kanserinin Erzurum’da ikinci sırada olmasının en büyük sebebinin sıcak içecek tüketimi olduğu bildirildi. Erzurum’da sık görülen diğer kanser türleri ise prostat, kolorektal ve mesane oldu.

Kadınlarda meme kanseri
2015 yılı kanser vakaları verilerine göre kadınlarda 2015 yılında dünya genelinde meme kanseri ilk sırayı aldı. Kolorektal kanserinin ikinci sırada olduğu verilere göre dünyada kadınlar en sık uterus serviksi, akciğer ve uterus korpusu kanserlerine yakalandı. Türkiye’de ise dünya genelinde olduğu gibi meme kanseri ilk sırayı alırken tiroid kanseri ikinci sırada yeraldı. Ülkemizde kadınlarda; kolorektal uterus korpusu ve akciğer kanserleri en sık görülen vakalar olduğu belirlendi.

Erzurum’da tiroid ilk sırada
Kadınlarda en sık görülen kanser vakalarında Erzurum’da ise tiroid ilk sırayı aldı. Erzurum’da kadınlarda tiroitten sonra meme, mide, kolorektal ve özofagus kanserlerinin sık görüldüğü tespit edildi.

Tiroid kanseri araştırılacak
Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar, dünya ve Türkiye ortalamasının aksine Erzurum’da tiroid kanserinin ilk sırada olmasının sebeplerini araştıracaklarını bildirdi. Uçar, “Kadınlarda görülen kanser türleri Erzurum’da dünya ve Türkiye sıralamasından farklı. Dünya ve Türkiye’de meme kanseri sık görülürken Erzurum’da tiroid kanseri ilk sırada. Arkadaşlarla görüştüm bunu araştıracağız. Üniversitemizdeki akademisyenlerle birlikte tiroid kanserinin en sık görülmesinin sebeplerini ortaya çıkacağız” dedi.

Kanser insidansı bakımından Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çeken Sağlık Müdürü. Dr. Mahmut Uçar, 2015 yılı verilerine göre Türkiye’de görülen kanser insidansının 213 olduğunu açıkladı. Türkiye’de erkeklerde yüz binde 247,6, kadınlarda yüz binde 177,5 olarak belirlendiğini ifade eden Uçar, “Yani 2015 yılında Türkiye’de her 100 bin kişiden 213’üne kanser teşhisi konmuş. Erzurum’da ise bu rakam erkeklerde yüzbinde 255, kadınlarda ise yüzbinde 178 olarak tespit edildi.

Türkiye’de 2017 yılında kanser hastalığından ölenlerin sayısının 81 bin 527 olduğunu vurgulayan Uçar, 3 kanser türünde erken teşhisle hayatların kurtarılabileceğini kaydetti. 40-69 yaş arası tüm kadınlarda 2 yılda bir çekilecek mamografi, 30-65 yaş arasın kadınlar için 5 yılda bir yapılacak test ile rahim ağzı ile 50-70 yaş arası tüm kadın ve erkekler için 2 yılda bir gaita gizli kan testi ile bağırsak kanseri taraması yapıldığı bilgisini veren Uçar, “Taramalarla ilgili ülkemizde ve ilimizde farkındalık oyuşturmamız gerekiyor. Yapılacak test ve taramalarla en küçük bir şüphe bile tespit edilebiliyor. Bu da insanlarımızın kanser hastalığına yakalanmadan onları erken teşhisle tedavi etme imkanı sağlıyor. Ancak ne hikmetse arkadaşlarımız ev ev dolaşmalarına rağmen kadınlarımız mamografi çektirmek istemiyor. Bu konuda insanlarımızın bilinçlenmesi lazım, farkındalık oluşturmalıyız” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.