Erzurum Haber

İşte engelliye verilen değer

İşte engelliye verilen değer
479 Kez
25 Mart 2013 - 11:16

Dün tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde YGS heyecanı yaşandı. Yüz binlerce öğrenci, Yüksek Öğrenime Geçis sınavı (YGS)’de ter döktü. Erzurum’da da 20 bini aşkın adayın katıldığı YGS’de bir bacağı olmayan engelli bayan öğrenci, sınava 3. katta girince ilgi odağı oldu. Ailesi ile birlikte sınav yeri olan Sabancı İlk Okulu’na gelen isminin açıklanmasını istemeyen bedensel engelli YGS adayı bayan öğrenci, polislerin yardımı ile sınava girdiği üçüncü kattan indirildi. Burada sınava giren engelli YGS adayı, kendisinin özrünü bildirdiği halde ÖSYM’nin sınav için üçüncü kata vermesine ateş püskürdü.

Tek ayakla 3’üncü kata

Dün engelli öğrenciler için sınav yeri olarak Sabancı İlköğretim Okulu belirlendi. Erzurum’da yaşayan 61 işitme, görme ve bedensel engelli vatandaşların sınava girdiği okulda dikkatten kaçan olaylar da yaşandı. Bir bacağı olmayan bedensel engelli bayan öğrenci , tek ayakla üçüncü kata çıkmak zorunda kaldı. Objektiflere takılan bayan öğrenci, “ Benim bir bacağım yok. Bu yüzden yürüyemiyorum. Engelimizi belirtmemize rağmen 3. katta sınava girdim. Girişte ailem sınav yerime götürdü ancak sınav bitiminde görevli polislerin yardımıyla üçüncü kattan indirildim. Engelimden dolayı sınav salonuna çıkmakta güçlük çektim. Böyle bir hata olmamalı. Benim gibi diğer engelliler de sıkıntılar yaşadı. Umarım bundan sonra ÖSYM böyle hatalar yapmaz” dedi.

Engelliler çıkışı buz kaplıydı

Sabancı Orta Okulu’nun girişinde bulunan Engelliler giriş ve çıkış yolunun buzlarla kaplı olması da dikkatlerden kaçmadı. Gününden önce engelli öğrenci adaylarının YGS’ye gireceği salonların belli olmasına rağmen okul yetkilileri ve diğer ilgililerin  önlem almaması ve yolun buzdan temizlenmemesi tepkilere yol açtı. Engelli öğrenci adayları ve yakınları, “Öğrenci adaylarımız bugün adeta eziyet çekti. Engelliler için oluşturulan giriş ve çıkış yolu bile buzdan temizlenmemiş, engellilere sahip çıkmak böyle mi olur” diyerek ateş püskürdü.

Bu arada Atatürk Üniversitesi yönetiminin, Sabancı Orta Okulu’na giden yolu, başlangıç saatinin ardından kapatması ile birlikte, sınav sonrası öğrenci adaylarını almaya gelen vatandaşlar, güçlük yaşadı. Veliler ve adaylar metrelerce yolu yürüyerek araçlarına gidebildi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.