Erzurum Haber

İşbirliği konuşuldu

İşbirliği konuşuldu
446 Kez
13 Nisan 2015 - 11:46

Erzurum/zirve2000 Erzurum Arabulucular Derneği Başkanı Avukat Turan Çınar, Dernek Üyeleri ile birlikte Bölge Adliyeler Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül’ü makamında ziyaret etti.
Arabuluculuk sisteminin tanıtılması ve yaygınlaştırılması yönünde yapılacak çalışmalar hakkında Bölge Adliyeler Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül’e bilgi veren Dernek Başkanı Avukat Turan Çınar, dernek ve oda arasında yapılabilecek olan işbirliği ile birlikte çalışmalar yapabileceklerini belirtti.
“ARABULUCULUK KARARLARI MAHKEME NİTELİĞİNİNDE”
Arabuluculuğun ele aldığı uyuşmazlıklarda yüzde 98 başarılı olduğunu belirten Çınar, sözlerine şöyle devam etti: “Arabuluculuk sayesinde alınan kararlar mahkeme kararı niteliğinde oluyor. Ülkemizde 2013 yılında uygulanmaya başlanan Arabuluculuk sisteminin avantajları ve sistemin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapıyoruz. Taraflar arasındaki çeşitli uyuşmazlıkları daha pratik, hızlı ve daha ekonomik şekilde hallediyoruz. Arabuluculuk sayesinde alınan kararlar mahkeme kararı niteliğinde oluyor. Ticari hayatta da işinize yarayacak bir sistem olarak düşünüyoruz. Böyle bir sistem olduğunu topluma, insanlara anlatmak istiyoruz. Arabuluculuk müzakereler yaparak husumetleri ortadan kaldırmak ve çözüm yolu bulmaktır. Hukuk uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu 2012 yılında yasalaştı. Bugüne kadar arabuluculukla sorunlarının çözülmesini isteyen tarafların uyuşmazlıklarında yüzde 98 başarı sağlanmıştır.”
BAŞSAVCI BİNGÜL,”EN ETKİN YÖNTEM”
Bölge Adliyeler Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Arabuluculuk Dernek Başkanı Turan Çınar ve dernek üyelerine başarı dileklerini iletti. Yargıya taşınan bir uyuşmazlık davasının hem süre hem getirdiği maddi külfet bakımından tarafları yorduğunu ve rahatsız ettiğini ifade eden Cumhuriyet Başsavcısı Bingül, “Arabuluculuk tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkeme yönlendirmesiyle çözmelerinde kullanabilecekleri en etkin yöntemdir. Esnek ve etkili oluşu arabuluculuğun iş yaşamı, aile, okul ve hatta milletler arası uyuşmazlıklarda bile uyuşmazlığın taraflarını doğru noktada buluşturan bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olmasını sağlamıştır. Yeni görevinizde üstün başarılar diliyorum.” Dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.