Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Adres İran

Adres İran
12 Ocak 2013 - 19:55

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in Fransa’nın başkenti Paris’teki ‘Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin yankıları sürüyor.

SAKİNE CANSIZ’IN ABİSİ KONUŞTU

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times’ta Dan Bilefsky imzasıyla yayınlanan haberde, PKK’nın kurucularından olan ve 55 yaşında öldürülen Sakine Cansız’ın erkek kardeşi Metin Cansız’ın görüşlerine yer verildi.

Metin Cansız ve diğer aktivistlere göre Sakine Cansız, son yıllarda PKK için para topluyor ve siyasi destek arıyordu. “Bayan Cansız (öldüğü güne kadar) âsilere silah sağlanmasında da rol oynamış olabilir” diye yazan gazete, ardından ABD ve AB’nin PKK’yı terör örgütü olarak kabul ettiğini hatırlattı.

“BARIŞ SÜRECİNİ CANIYLA ÖDEDİ”

Metin Cansız, kız kardeşinin Türkiye ile İmralı arasındaki yeni süreci baltalamayı amaçlayan profesyonel bir suikasta kurban gittiğini belirterek “Kardeşim barış sürecini destekledi ve bunu canıyla ödedi. Bunu kim yaptıysa süreci öldürmek istiyor” dedi.

Cansız, bir dönem kendisinin de kardeşiyle beraber hapis yattığını ve onun yetkililere karşı duran tek mahkum olduğunu belirtti. Cansız’a göre kız kardeşi hapisten çıktıktan sonra “askeri eğitim” aldı, gizli toplantılara katıldı, Güneydoğu’daki dağlarda PKK kamplarını gezdi, Suriye’nin yanı sıra Lübnan ve Kuzey Irak’ta kaldı ve son olarak Almanya’da PKK için para toplamaya başladı.

İRAN İDDİASI

Almanya’da 2007′de sorgulandıktan sonra Paris’e yerleşen Sakine Cansız’ın sıkı takip altında olduğuna inandığını belirten erkek kardeşi, “Yeni yılı Rotterdam’da kutladık. Güvenliğinden endişeli değildi. Hiç korkmuyordu. Mutluydu” dedi.

Gazeteye göre “Bazı PKK’lılar, müttefiki Suriye’ye karşı duran Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak için İran’ın böyle bir saldırının sponsorluğunu yapmış olabileceğini” tahmin ediyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.