Erzurum Haber

İnegöl-Trabzon-Erzurum Bisiklet Turu

İnegöl-Trabzon-Erzurum Bisiklet Turu
386 Kez
13 Ağustos 2013 - 10:58

Bursa’nın İnegöl ilçesinde çevreci kişiliği ile tanınan Bekir Hamlakay ile yeğeni üniversite öğrencisi Serdar Demircioğlu, çevre kirliliğine dikkat çekmek için İnegöl’den Erzurum’a pedal çevirmeye başladı. Bin 226 kilometrelik ‘Çevre Kirliliğine Karşı İnegöl-Trabzon-Erzurum Bisiklet Turu’, yaklaşık 15 gün sürecek.
İnegöl’de özellikle çevre duyarlılığı konusunda bireysel çalışmalar yaparak dikkatleri bu konu üzerine çekmeye çalışan Bekir Hamlakay, sesini duyurabilmek için bu kez yeğeni ile birlikte farklı bir etkinliğe imza attı. Bekir Hamlakay ve yeğeni Serdar Demircioğlu, ‘Çevre Kirliliğine Karşı İnegöl-Trabzon-Erzurum Bisiklet Turu’ adı altındaki faaliyet için yola çıktı. İnegöl Belediyesi önünden aileleri, bisiklet tutkunları ve çevre gönüllüleri tarafından uğurlanan Hamlakay ve Demircioğlu, İznik, İzmit, Karasu, Zonguldak, Bartın, Sinop, Bafra, Ordu, Giresun, Trabzon, İspir ve Erzurum güzergahlarını yaklaşık 15 günde kat ederek hedeflerine ulaşmayı planlıyor. Çevre gönüllüleri, bin 226 kilometrelik güzergah boyunca bisikletlerine astıkları pankartlarla çevre konusuna dikkat çekecek.
Ailesi ve özellikle torunu ile vedalaşırken oldukça duygulanarak gözyaşlarını tutamayan Hamlakay, “Çevre kirliliğine karşı İnegöl’den Trabzon’a ve Erzurum’a kadar pedal basacağız. Bunu yapmamızdaki amacımız, yazı olarak dile getiremediklerimizi protesto amaçlı Karadeniz sahilinde pedal basarak diye getirmeye çalışacağız. Ülkemizin, İnegölümüzün daha temiz olması için, keşmekeş halinden kurtarmak için yeğenim Serdar Demircioğlu’yla beraber pedal basacağız. Bu tur 15 gün sürecek. Arkadaşlar bizlere destek verdiler. Onlara teşekkür ediyorum. Bayramlarını da kutluyorum. İnegölümüzün çevresi olduğu gibi çöplük. Derelerimiz ıslah olması gerekirken, kimsenin ilgilendiğini görmedim. Çöpler zamansız atılıyor, zamansız toplanıyor. Trafik keşmekeşi devam ediyor. Günden güne çoğalıyor. Yani bunları dile getirmek için 15 gün boyunca pedal basacağım” dedi.
Üniversite öğrencisi Demircioğlu ise, “Çevre kirliliğine karşı İnegöl’den Trabzon, Erzurum’a pedal basıyoruz. Güzergahımız, İnegöl, İznik, Pamukova, Karadeniz Ereğli, sahil şeridinden Trabzon’a gitmeyi düşünüyoruz. Trabzon’da bir kaç günlüğüne mola vereceğiz. Tekrar Erzurum’a kadar pedal basıp, oradan İnegöl’e geri dönmeyi düşünüyoruz. Umarım çevre konusuna dikkat çekmeyi başarırız” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.