Erzurum Haber

İmzalar atıldı

İmzalar atıldı
441 Kez
23 Haziran 2014 - 14:51

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Bişkek’te imzaları attı. Prof. Dr. Ceylan, iki yıldır çalışmalarını devam ettirdiği Türk Dünyası Spor Olimpiyatlarının düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindiğini açıkladı.
Dört ülkenin (Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan) Cumhurbaşkanlarının onayı ile başlatılan çalışmalar, “Göçebe Oyunları” adı altında il etkinliğini Kırgızistan’da Issık Göl’de gerçekleştirme kararı alındı.
İstanbul’da başlatılan çalışmalar, Kırgızistan, Kazakistan ve son olarak da Kırgızistan’da sonuçlandırıldı. Türk Keneşi, tarafından organize edilen, toplantıda Türkiye’yi temsilen Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ile yönetim kurulu üyeleri Ayhan Buzlak ve Günal Genç katıldı.
08-14 Eylül 2014 tarihlerinde Kırgızistan’da yapılacak olan oyunlarda 10 spor dalında etkinlikler yapılacak. Türkiye özellikle cirit oyunlarının yer alması için yoğun çaba gösterdi. Açılış törenlerinde ve ayrıca gösteri maçları ile cirit, Türk Dünyasına daha iyi tanıtılacak.
Yapılan toplantıdan sonra Azerbaycan Cumhuriyeti adına Spor Ve Gençlik Bakanlığı Daire Başkanı Aydın Mammadov, Kazakistan Cumhuriyeti adına başkan yardımcısı Spor ve Beden Eğitimi Ajansı Elçiyar Kanagatov, Kırgızistan Cumhuriyeti adına Başkan yardımcısı, Elvira Sarıyeva, Türk Keneşi adına Genel Sekreter Yardımcısı Adahan Madumarov ile Türkiye adına Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan imzaladı.
Kırgızistan Devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan Ceylan, kendisi için hayati önem taşıyan etkinliklere imza atmaktan dolayı sonsuz derecede mutlu olduğunu ifade etti. Bu anlaşmaların, Bilge Kağan’ın ve Oğuz Kağan’ın vasiyetlerinin yerine getirilmesi anlamı taşıdığını vurguladı. Bu imzaların Türk kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli bir adım olduğunu belirten Prof. Dr. Ceylan, bu çalışmanın Türk Dünyası Olimpiyatlarına adım adım gidildiğinin bir ifadesi olduğunu söyledi.
Ceylan, en büyük idealinin ise Türk Dünyası Olimpiyatlarının hayata geçirilmesi olduğunu ifade etti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.