Erzurum Haber

İlkelere aykırı değil

İlkelere aykırı değil
528 Kez
09 Temmuz 2014 - 14:35

Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Ünğan, Çifte Minareli Medrese’de devam eden restorasyon ve kamuoyunda yer alan iddiaları cevaplandırdı
Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Ünğan, tarihi Çifte Minareli Medrese’deki restorasyonda yapılanları anlattı, medyada yer alan iddialara yanıt verdi. Bir süre önce gündeme gelen ‘Çiftelere Hava Kondu’ haberiyle ilgili de açıklama yapan Üngan, eserin müze olarak kullanılacağı için iklimlendirmenin önemli olduğunu bölümün havalandırma ve jeneratör için inşa edildiğini söyledi. Ünğan, restorasyonun fen ve tekniğe uygun olarak gerçekleştirildiğini ve müzeye İtalyan usulü lavabo yapılacağını ifade etti.
‘Lavabo, restorasyon ilkelerine aykırı değil’
Restorasyonun ardından müze haline getirilecek olan Çifte Minareli Medresede lavaboların önemli bir eksiklik olduğuna dikkat çeken Bölge Müdürü Kenan Ünğan, İtalya gibi ülkelerde de bu kısımların en güzel şekilde oluşturulduğunu ifade etti. Ünğan, “Burası turistik bir mekan fakat lavabo bulunmuyor. Bu mekan içerisinde onu çözmemiz lazım. Genel Müdürlüğün göndermiş olduğu heyet ile birlikte 2 ay önce İtalya’da gerçekleşen restorasyonları gezdik. Eski eserlerin hepsinde insanların günlük ihtiyaçları olan lavabo gibi kısımlar en güzel şekilde oluşturulmuş. Şimdi klima ile ısıtmasak bugünkü şartlarda nasıl ısıtılır? Müze yapıyoruz ve bu olmak zorunda. Dikkat ederseniz avlu içerisinde kanallar oluşturduk. Bu kanallar içerisinde bütün kablolar mevcut durumda. Bazı şeylere mecbursunuz. Kurul hazırlanan proje doğrultusunda izin vermiş ve yapmıştır. Keyfi bir durum değildir yani. Lavabo Çifte Minareli Medrese için oldukça gerekliydi. Çünkü burası müze olacağı için bir takım güvenlik önlemleri olacak. Ziyaretçi burayı gezerken zaruri bir ihtiyacı anında çıkıp gelmesi sıkıntılara yol açabilir. Bu yapılan restorasyon ilkelerine aykırı bir durum değil. Projemizde, insanların su ihtiyacını giderebileceği, yorgunluğunu atabileceği küçük bir bölüm yapmayı planlıyoruz. Biz kışın gelen misafirlerimize salep ikramı, yazın ferahlatıcı içecekler ikram etmek istiyoruz, bunlar hedefimizde var” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.