Erzurum Haber

İlginç Sorular

İlginç Sorular
565 Kez
20 Ağustos 2013 - 12:50

Ayşe Nur BAYRAM/ERZURUM

Erzurum’da Ramazan ayının başlamasıyla dini konularda bilgi almak için günde 120 civarında kişinin aradığı ‘190 Alo Fetva Hattı’ndaki görevliler, gelen her soruya büyük bir titizlikle cevaplıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan ve Erzurum’da da İl Müftülüğü tarafından uygulanan ‘190 Alo Fetva Hattı’nı dini konularda bilgi almak amacıyla arayanların sayısında Ramazan ayı nedeniyle artış oldu.
Aziziye Müftülüğü’nde görevli Vaiz Fahriye Temur, vatandaşların günlük yaşantılar ile ilgili dini konularda bilgi almak için aradığı çağrı merkezinde beş’i bayan, on’u erkek olmak üzere on beş  görevlinin hizmet verdiğini söyledi. Temur, iki kadın ve iki erkek vaizin vardiya sistemiyle 08.00’dan 23.00’a kadar çalıştığı çağrı merkezini ramazan ayında günde ortalama 120 kişinin aradığını belirtti.
Vaiz Fahriye Temur, Ramazan ayında vatandaşların genellikle oruç tutmayla ilgili sorular sorduğunu zaman zaman da sorularına cevap bulmak için yüz yüze görüşmelerde yaptıklarını ifade etti.
Temur, “Günlük ortalama 20-25 kadar soru alıyorduk. Tabi Ramazan ayının gelmesiyle bu rakam üç katına çıktı. Birde bayan ve erkek hattımız ayrı olduğu için erkeklere daha çok soru yöneltiliyor. Özel görüşmek isteyenlerde oluyor. Özellikle aile sorunlarıyla baş edemeyen bayanlar buraya geliyor, bizde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Her soru önemli ve soruyu yönelten kişi de bizim için değerlidir. Çok sık olmamakla birlikte bazen bizi ölçmek için art niyetli sorular da geliyor. Biz yine de doğru olanı en güzel şekilde ifade etmeye çalışıyoruz. Her vatandaş basit gibi görünse de aklına takılan sorular hakkında hattı arayarak bilgi alıyor. Kimseye soramadıkları soruları bize rahatlıkla soruyorlar ve bu şekilde vatandaşlar daha çok bilinçleniyorlar ” diye konuştu.
İlginç Sorular
190 Alo Fetva Hattı’ndaki görevlilere yöneltilen ilginç sorular ise şöyle açıklandı:
“Saç bakımı ve ve saç boyama orucu bozar mı?, Morfin orucu bozar mı?, Ramazan’da oruçlu iken gündüzü uyuyarak geçirmenin oruca zararı var mıdır?, Kan aldırmak orucu bozar mı?, Zekat yıl içinde bölünerek verilir mi?, Bir kadının eşinde gizli para harcaması caiz mi?, İnternetten alış-veriş caiz mi?”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.