Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

İkindi namazı sonrası açıklama yaptılar

İkindi namazı sonrası açıklama yaptılar
28 Temmuz 2013 - 18:53

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Geçtiğimiz gün Mısır Adeviyye Meydanı’nda güvenlik güçleri tarafından Mursi yandaşlarının üzerine ateş açılması sonucu en az 200 sivilin hayatını kaybettiği katliamı Erzurum’da bir araya gelen gruplar ortak basın bildirisiyle kınadı.

Mısır’da güvenlik güçlerinin darbe karşıtı protestoların yapıldığı Rabitül Adeviyye meydanındaki Mursi yanlılarına ateş açılması sonucu yaşamını yitirenler için Saadet Partisi Erzurum İl Başkanlığı, Anadolu Gençlik Derneği, Milli Gençlik Vakfı, Kuran Halkaları Derneği ve çok sayıda vatandaş ikindi namazının ardından Lalapaşa Camii avlusunda bir araya geldi. Ortak bir basın bildirisi yayınlayan grup, ellerinde Mısır’ın devrik lideri Mursi’nin posterleri taşıdı. Askeri darbenin mimarı Sisi aleyhine sloganlar atan vatandaşlar,  ‘Defol Sisi, Seninleyiz Mursi’, ‘Erzurum’dan direnişe bin selam’ , Zalimler, şehit kanıyla boğulacak’ gibi sloganlar attı. 500 kişinin grubun basın metnini Yavuz Bayram okudu.

‘Direniş bitmez’

Erzurum’da Mısır direnişi için bir araya gelenlere ne olursa olsun davanın bitmeyeceğini söyleyen Yavuz Bayram, “Müslüman coğrafyanın birçok beldesinde dalga dalga yayılarak küresel işbirlikçi taşeronların uykularını kaçıran hak, adalet ve özgürlük temelli kıyımların omurgasını hiç şüphesiz İslami hareketler oluşturmaktadır. Tunus, Mısır, Libya, ve bilhassa Suriye’de kıyama kalkan Müslümanların zulme ve tuğyana karşı ödedikleri bedeller; on yıllardan beridir her türlü baskı, şiddet, tecavüz ve cinayete rağmen yürüyüşlerini durdurmadan sürdüren İslami Hareketlerin zafer sayılabilecek mevziler elde etmelerine yol açmışlardır” dedi.

“Bunlar Firavun”

Mısır’da göstericilerin üzerine ateş edenlerden firavun diyerek bahseden Bayram, “Biz bu firavunları Irak’a getirdikleri demokrasilerinden tanıyoruz. Afganistan’da her hafta insansız cinayet uçaklarıyla vurdukları kadın ve çocuk cesetlerinden tanıyoruz. Biz bu Nemrutları, Grozniden, Felluceden, Cenk kalesinden, Şam, Halep, Mogadişu, Gazze, Urumçi, Arakan, Patani, Saray Bosna’dan tanıyoruz. Şimdi bizler kalkıp, yüzünün derisi kalmamış olan bu alzakların neden Mısır halkına kurşun sıkanları kınamadıklarını, darbeci kuklalarına neden darbe yaptınız diyemediklerini, neden kutsal değerleri demokrasiye gerekli hürmeti göstermeyip çiğnediklerine mi şaşıracağız? “diye konuştu.

“Gezideki insanlar nerede”

Gezi olaylarına destek çıkanların Mısır’da ki katliama göz yummalarına tepki gösteren Bayram, şöyle konuştu; “Taksim Gezi Parkında birkaç ağacı bahane ederek 9 saat boyunca canlı yayın yapıp dünyayı ayağa kaldıranların, çiçek,böcek,ağaç edebiyatıyla haftalarca ekranlarda boy gösteren borazanların Adeviyye Meydanında katledilen 200 insanın, Suriye’de her gün katledilen masumların değerini sorgulamak Batıyı teşhir etmek değil, kendi aczini ikrar etmektir. Çünkü batı hep aynı batıdır.”

Olayların doğru ile yanlışın savaşı olarak gören Yavuz Bayram, şunları ifade etti: “Bizler Erzurumlu Müslümanlar olarak yaşananların bir çeşit hakla batıl, iman ile küfür, zalimle mazlum, tevhid ve şirk savaşı olduğunu ve elbette cephemizi tevhidin, hakkın ve adaletin cephesi olarak belirlediğimizi ilan etmek için toplanmış bulunuyoruz. Müslümanlar olarak buradan tüm dünyaya ilan ediyoruz ki, yeryüzünde fitne kalmayıp din yalnız Allah’ın oluncaya kadar mücadelemizi ve direnişimizi sürdüreceğiz”

Okunan bildirinin ardından Musab Akçelik Hoca, meydanda toplananlarla beraber dünyada zulüm gören tüm mazlumlar için dua etti. Gösteri olaysız bir şekilde son buldu.

Teravih sonrasında dua

Mısır’da, Rabiatul Adeviyye Meydanı’nda toplanan demokrasi yanlılarına güvenlik güçlerinin ateş açması, Erzurum’da protesto edildi. Teravih namazı sonrasında Lalapaşa Camisi avlusunda toplanan cemaat, Mısır’da yaşanan olayları protesto ederek hayatını kaybedenler için dua etti. Mısır’ın başkenti Kahire’de güvenlik güçlerinin darbe karşıtı göstericilerin üzerine ateş açması sonucu ölenlerin sayısının çok sayıda olduğunun belirtildiği protestoda Mursi lehine sloganlar atıldı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.