Erzurum Haber - 23 Mayıs 2019, Perşembe

İki Aday Sürprizi

14 Kasım 2018, 19:12

Siyaset kazanının kaynadığı şu günlerde İstanbul’da Erzurum rüzgârı esiyor. Birçok ilçede Erzurumlu aday adayı sayısı epey artmış durumda. En ilgi çekici isimler ise Kartal’da Mehmet Sekmen, Beylikdüzü’nde ise Vehbi Orakçı…

Erzurumlu olan Vehbi Orakçı AK Parti tarafından 2004 yılında Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi. Bir dönem Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapan Orakçı, sonraki dönem aday edilmedi. AK Parti belediye başkanlığı koltuğunu 2014 seçimlerinde CHP’ye kaptırdı. O yıllarda AK Parti’den CHP’ye geçen tek ilçe Beylikdüzü oldu.

AK Parti kaybettiği bu belediyeyi tekrar geri almak için harekete geçti. Geçtiğimiz haftalarda Parti Genel Merkezi tarafından yapılan ankette Vehbi Orakçı ismi öne çıktı. Erzurumlu olan Orakçı, memleketine annesi adına yaptırdığı okul ile gündeme gelmişti. İstanbul için ince eleyip sık dokuyan AK Parti’nin tercihini Dadaş adaydan yana kullanıp kullanmayacağı tüm adayların açıklanacağı zamanda ortaya çıkacak.

Kartal teşkilatı Sekmen mi dedi?
AK Parti’nin İstanbul’da gözünü diktiği ve CHP’den geri almak istediği ilçelerin başında Kartal geliyor. Daha önce bu ilçede belediye başkanlığı yapmış olan ve 2014 yılında Kartal Belediye Başkanlığı için müracaatta bulunmasına rağmen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı edilen Mehmet Sekmen ismi, bir kez daha Kartal ile anılmaya başladı. Hatta ilçe teşkilatının genel merkeze bu konuya ilişkin bir rapor hazırladığı, geçtiğimiz haftalarda ilçede anket yapıldığı iddia edildi. Hatta bazı Erzurum derneklerinin Sekmen için genel merkeze destek mesajları attığı ileri sürüldü.

İlçe başkanının gittiği açılışlarda, “Mehmet Sekmen ile Kartal yeniden eski kimliğine kavuşacak” dediği İstanbul kulislerinde dillendiriliyor. Halen Kartalda ikamet eden ve ticari hayatı bu ilçede devam eden Mehmet Sekmen’in sık sık Kartal’da görünmesi bu iddiaların altının çizilmesine neden oldu.

Mehmet Sekmen: Erzurum’da kalmak istiyoruz
Her ne kadar adı Kartal ile anılsa da Mehmet Sekmen’in gönlü Erzurum’da. Projelerimi tamamlamak için bir döneme daha ihtiyacım var diyen Mehmet Sekmen, tüm gücünü Erzurum’un için harcıyor. Mehmet Sekmen, mevcut durumda Erzurum için masadaki güçlü adaylardan biri olarak görünüyor.

Mehmet Sekmen’in Kartal ile anılmasının iki sebebi var. Birincisi bazı grupları iyi niyetli istekleri diğeri ise kendisine Erzurum’da yer açmak isteyen kişilerin siyasi manipülasyonları. Mehmet Sekmen Kartal’da değil çift başlı kartalın simge olduğu Erzurum’da devam etmek istiyor.

Kadın adaylar yer bulacak mı?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimlerin partisi açısından kodlarını açıklarken kadın adaylara görev verileceğinin üstünde durdu. Erzurum başta olmak üzere kaç kadın müracaatta bulundu biliyorum ama bu kez kadınlara da fırsat verilmesinden yanayım. Doğu’da çok sayıda il ve ilçe var, neden bunlardan birine kadın başkan olmasın?

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*