Erzurum Haber

IFAB’dan açıklama

IFAB’dan açıklama
866 Kez
26 Nisan 2019 - 20:03

Erzurum/zirve2000 Spor Toto Süper Lig’in 27. haftasında oynanan Kasımpaşa – Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçının VAR hakemi Halil Umut Meler, Kasımpaşa’nın ikinci golünde ofsayt çizgisini bir önceki pozisyona çekip “Ofsayt yok” demişti. Skandalın farkına varan B.B. Erzurumspor, “Kural hatası var” diyerek TFF’ye başvurmuştu. Ancak TFF susarken, SABAH Spor konuyu IFAB’a sordu.

Süper Lig’in 27. haftasında Kasımpaşa-Erzurumspor maçının Video Asistan Hakemi Halil Umut Meler yanlış pozisyonu monitörden incelemiş, ofsayt olan Kasımpaşa’nın golünü ofsayt değil diyerek bir skandala imza atmıştı. Erzurumspor’un 2-1’lik yenilgisiyle sonuçlanan maçın ardından Erzurumspor, kural hatası iddiası ileTFF’ye başvurup, maçın tekrarını istemişti.

SABAH, Dünya futbolunun oyun kuralı koyucusu olan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’na (IFAB) ulaşarak kararın ne olması gerektiğini sordu. Verilen cevapta maçın tekrar edilmesi mümkün değil denilirken, şu ifadeler kullanıldı: “VAR’da yaşanan arızalar, VAR’da yapılan hatalar, yanlış kararlar, yaşanmış bir olayı VAR’danincelememek tekrara sebep olmamaktadır.”

NE OLMUŞTU?
KASIMPAŞA’NIN golü sonrası BŞB. Erzurum’un ofsayt itirazı üzerine hakem Zorbay Küçük, VAR’dan destek alır. VAR hakemi Halil Umut Meler, pozisyon için büyük bir hata yapar ve aynı atağın birazö ncesinin çizgilerini çekerek pozisyonun ofsayt olmadığını izlettirir. Orta hakem Küçük, pozisyonu seyrettikten sonra golü verir ve 76. dakikada Kasımpaşa 2-1 öne geçer.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.