Erzurum Haber

Hilalkent’in yıkılma ihtimali var

Hilalkent’in yıkılma ihtimali var
1.968 Kez
09 Eylül 2012 - 11:37

Erzurum’un Aşağı Sanayi Mahallesinde bulunan Hilalkent konutlarının bulunduğu arsa sahipleri yıllar sonra ortaya çıktı 712 ev sahibi mağdur oldu. Selahattin Parlak’ın Kazım Karabekir Belediye Başkanı olduğu dönemde yapımı başlanan ve tapuları verilen evlere şimdi mahkeme kararı ile ipotek konuldu.

Erzurum Yakutiye İlçesine bağlı Aşağı Sanayi Mahallesinde ev sahibi olan 712 kişi ellerine ulaşan kararla şok oldu. Kazım Karabekir belediyesi eski başkanı Selahattin Parlak döneminde yaptırılan Hilalkent”in yıkılması ihtimali gündeme geldi. Yıllar sonra ortaya çıkan arsa sahibi Mehmet Kurt hukuk yoluyla hakkını aradı. Arsa Sahibi Mehmet Kurt’un açtığı dava yerel mahkeme tarafından lehte sonuçlandı. Mahkemeden çıkan karara göre Hilalkentte bulunan tüm konutlara ipotek konuldu. Mahkemenin kararını gören ev sahipleri bu karara isyan etti. Mahalle sakinleri “yıllar önce olup biten bir iş bizi ilgilendirmez tapumuzu aldık biz. Mahkemenin kararı bizi mağdur etti. Bu saatten sonra evlerimizi satmamız mümkün değil ipotekli. Eğer mahkemeden bu yerleri yıkma kararı çıkarsa biz hakkımızı nerede arayacağız” diye konuştu.
Davanın ne yönde sonuçlanacağını merak eden Hilalkent konutlarının sahipleri bir araya gelerek kendilerinin de bir dava açmaya hazırlandıklarını ifade etti. Yaklaşık 4 yıldır süren davada bu tür bir karar alınmasının son derece yanlış olduğunu ifade eden mahalle sakinleri “bizimle alakası olmayan bir konu bizi mağdur etti. Muhtarımız başkanlığında toplantı yapıp kendimize bir sözcü seçeceğiz. Bizde açacağımız dava ile bu karara karşı kendi haklarımızı mahkemelerde arayacağız. Elimize ulaşan mahkeme kararlarında arsa sahibinin bizlere dava açtığı bildiriliyor. Bu konu arsa sahibi ile müteahhit arasında ki bir mesele bize yansıtılmasının ve bizi mağdur etmesi son derece üzücü bir karar. Bu ev sahipleri içerisinde yeni ev sahibi olan insanlarda var yıllar önce nasıl yapılmış? Kim onay vermiş? Bilmeyebilir. Ancak tapusu ile satın aldığı evin üzerine kendisinden kaynaklanmayan bir dava yüzünden ipotek konuluyor. Yarın yıkım kararı alınırsa ne yapacağız. Bize tapuyu verenler mağduriyetimizi giderecek mi?” diye konuştu.
Yaklaşık 6 bin kişiyi mağdur eden kararın ardından mahalle sakinleri yapacakları toplantının sonrasında aldıkları karara göre karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.