Erzurum Haber - 26 Nisan 2019, Cuma

‘Her şehir bu yarışmanın içinde’

‘Her şehir bu yarışmanın içinde’

Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM

TUBİTAK tarafından Ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak 45’incisi düzenlenen Araştırma Projeleri Yarışması’nın bölge sergisi Erzurum’da açıldı. 10 ilin katılacağı proje yarışmasına yapılan 2 bin 78 müracaat Türkiye’nin diğer bölgelerinden daha fazla olurken, Erzurum ise bin 95 projeyle ilk sırada yer alıyor.

Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde düzenlenen sergiye, Erzurum Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer, İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, Atatürk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr.İrfan Küfrevioğlu, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Bülent Çakmak, TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, projelerin toplumun ihtiyaç duyduğu problemi çözüme kavuşturma aşamasının ilk basamağı olduğunu söyledi. Erzurum’un 2014 yılında rekor bir katılım olduğunu belirten Beydemir, “Türkiye’de belirli illeri kapsayan 12 bölge belirlenmiş olup; bu bölgelerde eş zamanlı olarak bu ve benzeri proje sergiler yapılmaktadır. Erzurum Bölgemize bağlı 10 ilimiz; Ardahan, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Kars, Rize ve Trabzon’dan oluşmaktadır. Araştırma Projeleri Yarışması, Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Temel Fizik, Uygulamalı Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji Sosyoloji, Tarih, olmak üzere 10 ayrı dalda gerçekleştirilmektedir. Bölgemizin 2005 yılından 2014 yılına kadar aldığı proje sayılarına dikkat çekmek istiyorum. Bu yıl Bölgemizde toplam 2078 adet proje başvurusu olmuştur. Ardahan 2, Artvin 190, Bayburt 31, Gümüşhane 39, Erzincan 147, Erzurum 1095, Iğdır 26, Kars 273, Rize 51, Trabzon 224 proje başvurusunda bulunmuştur. Projelerin alanlara göre dağılımı ise şu şekildedir: Bilgisayar 96, Biyoloji 239, Coğrafya 217, Temel Fizik ve Uygulamalı Fizik toplamı 358, Kimya 174, Matematik 264, Psikoloji 149, Sosyoloji 362, Tarih 220 adet projeden oluşmaktadır. Tüm bu veriler ışığında Bölgemiz ham proje sayısında Türkiye’deki tüm bölgeler arasında anlamlı bir farkla birinci sırada yer almaktadır. Değerli jüri üyelerimizin yaptığı çalışmalar sonucu bu projelerden 100 tanesi bölge sergisine çağrılmıştır” dedi.

‘Her şehir bu yarışmanın içinde’

Bu yıl Erzurum’un bin 95 proje ile bölge sorumluluğunu yerine getirdiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, artık her şehrin bu yarışma içerisinde olduğuna dikkat çekti. Bilge, “Bilim insanlığa hizmet edebiliyorsa bir anlam ifade eder. Ve şuan da dünya bilimde büyük bir yarış halinde üstünlüğü bilim ile kurabilmektedir. Ancak oluşturulmuş olan bilimin neticesinde ki ürünler insanları yakmaya ve yok etmeye yönelik olacak olursa o bilim insanlığa hizmet etmekten ziyade afet meselesi olur. İnsanlığı yok etme meselesi olur. Bu doğrultuda düşündüğümüzde ülkemizin bulunmuş olduğu konum itibariyle güçlü olmaya her zaman ihtiyacı vardır, olması gerekiyor ve olacaktır. Güçlü olmuş olduğumuz dönemler de bölgemizde kan ve gözyaşı olmamıştır. Milletimizin bulunmuş olduğu coğrafya itibarı ile güçlü olması gerekiyorsa şu anda bu yük, geleceğin mucitleri olan sizlere ve sizleri yetiştirmekte mükellef olan öğretmenlerimizin omuzlarındadır. Bunun bilincindesiniz ve bunu en güzel şekilde yerine getirmenin gayreti içerisinde olduğunuzu görüyoruz. Erzurum’da, üç yıl önce 69 proje ile başladık be idareci arkadaşlarımızla hedefler belirledik, 3 yüz 98 projeye ulaştık. Üniversitemizin katkıları ile yol kat ettik. Belirlediğimiz hedefler neticesinde bu yıl Erzurum bin 95 proje ile bölge sorumluluğunu iyi bir şekilde üstlenmiş oldu. Bu artık bölgemizde bir kültür haline gelmeye başladı. Artışın olması bizi son derece sevindirdi. Artık her şehrimiz bu yarışın içerisine katıldı” diye konuştu. Kurdele kesilmesinin ardından katılımcılar sergilenen projeleri gezerek öğrencilerden bilgi aldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*