Erzurum Haber

Hayvan kesimi sağlıksız koşullarda yapılıyor

Hayvan kesimi sağlıksız koşullarda yapılıyor
530 Kez
10 Haziran 2013 - 11:02

Doğu Anadolu Bölgesi’nin tarım ve hayvancılıkta önemli bir merkezi olan Erzurum’da hayvan kesiminin sağlıklı koşullarda yapılmadığı iddia edildi. Hijyen ve kaliteli bir kesim için yeterli denetimin yapılmadığını ifade eden vatandaşlar, sağlıksız koşullarda kesilen hayvanların birçok hastalığa davetiye çıkardığını belirtti.

Cengiz DURULAR / ERZURUM

Doğu’nun hayvancılık merkezi konumundaki Erzurum’da hayvan kesiminin sağlıksız koşullarda yapıldığı ileri sürüldü. Kentte kontrolsüz yerlerde yapılan kesimlerin halk sağlığını tehdit ettiği iddia edildi. Erzurum’da hayvan kesiminin yapıldığı tesislerin çevresi kent çöplüğünü andırıyor. Köpeklerin kol gezdiği yerdeki hayvan artıkları, vatandaşların sofralarına gelen etin hangi şartlarda hazırlandığını gösteriyor. Bakımsız ve adeta viraneyi andıran mekanlarda yapılan kesimlerin yeterinde denetlenmemesi tepkilere neden oluyor.

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu’nun bütün yönleriyle uygulanarak gıda denetiminin daha etkin bir hale getirilmesi gerektiğini anımsatan vatandaşlar, gerekli şartlara uymayan kesimhanelerin kapatılması gerektiğini ifade ediyor.

Kasaplara kesimhane baskısı

Kentteki kesimhanelerin yeterli bir denetimden geçmediğini ifade eden işletme sahipleri, kasapların özellikle hayvan kesimi konusunda baskı altında olduğunu ileri sürdü. “Falan kesimhaneden kesimler yapılacak ve bu kurala uyulacak” yönünde bazı çevrelerin baskı kurduğunu vurgulayan işletme sahipleri, kentte bu işin kartelleştiğini iddia etti. Halk sağlığının hiçe sayıldığını öne süren vatandaşlar, kasaplara yönelik kesimhane baskısının sonlandırılıp sağlıklı, hijyene önem veren ve modern kesimhanelerde hayvan kesiminin yapılması önerisinde bulundular.

“Evrensel Tüketici Hakları’na aykırı bir durumdur”

Tüketici Haklarını Koruma Derneği Erzurum Şube Başkanı Gamze İspirli, konuyla ilgili kentte yeterli bir denetimin yapılmadığını kaydetti. Başkan İspirli, “Bu görüntüler Erzurum için olumsuz bir tablodur. Tüketicinin temiz bir çevrede, sağlıklı gıdaların üretim ve tüketiminin yapıldığı şartlarda yaşama hakkı vardır. Denetimsizlik, Evrensel Tüketici Hakları’na aykırı bir durumdur. Denetimlerin sürekli yapılması gerekir. Bu konu Tarım ve Halk Sağlığı kurumlarını ilgilendirdiği kadar belediyeleri de ilgilendirir. Kesimhaneler konusunda yeterli bir denetim yapılmadığı için ilgili yerlerin içinde bulunduğu durum ortadadır. Temiz bir çevrede yaşamak, sağlık gıdaları tüketmek evrensel bir tüketici hakkıdır. Gerekli denetimlerin yapılması şarttır. Kanunlara uymayan ve hijyensiz ortamda kesim yapan işletmelerin, halkın sağlığı ve sağlıklı bir Erzurum için kapatılması gerekir” şeklinde konuştu.

“Hergün denetim yapıyoruz”

Erzurum Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ise kesimhanelere yönelik denetimlerin devam ettiğini söyledi. Kentteki kesimhanelerle ilgili bilgi veren Erdurmuş, “İlimizde hali hazırda 4 adet merkez ilçelerde, 10 adeti ise diğer ilçelerde olmak üzere toplam 14 adet kırmızı et kesimhanesi bulunmaktadır. Söz konusu işletmelerden 2 adeti  5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu gereğince ‘İşletme Onay Belgesi’ almış olup kalan 12 adet işletme  2013 yılı sonuna kadar eksikliklerini tamamlayıp ‘Onay Belgesi’ almak için modernizasyon planlarını Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze teslim etmişlerdir. Kesimhanelerdeki tüm kesim işlemleri il ve ilçe müdürlüklerimizde görevli resmi veteriner hekimlerin eşliğinde ve onların kontrolünde yapılmaktadır” dedi.

“Hayvansal  ürünlerin imalatı da denetleniyor”

Erzurum Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdurmuş, kentteki hayvansal ürün imal eden işletmelerin de sürekli denetimden geçirildiğini hatırlattı. İl Müdürü Erdurmuş, “İlimizde hali hazırda 5 adet et mamülü üreten, 36 adet süt mamulü üreten ve 15 adet yumurta paketleyen ‘Onaya Tabii Gıda İşletmesi’ faaliyetlerini sürdürmektedir. Hayvansal ürün üreten bu işletmeler de aynen kesimhaneler gibi mevzuata uygunluğu sağlamak amacı ile 2013 yılı sonunda tamamlanmak üzere ‘Modernizasyon Planlarını’ sunmuşlardır. Yapılan denetimler neticesinde plana uymayan işletmeler mevzuat gereğince kapatılmaktadır” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.