Erzurum Haber

Hayvan alımının durdurulduğu iddia edildi

Hayvan alımının durdurulduğu iddia edildi
373 Kez
29 Ocak 2013 - 15:52

Erzurum’da fazla talep üzerine Et ve Balık Kurumu (EBK) tarafından hayvan alımının bir süreliğine durdurulduğu iddia edilirken, besiciler basın açıklaması düzenleyerek duruma tepki gösterdi.
Kombina Caddesi üzerinde bulunan Et ve Balık Kurumu önünde toplanan besiciler, ortak basın açıklaması yaptı. Yazın kurak geçmesi nedeniyle ülke genelinde yaşanan ot ve saman sıkıntısı dolayısıyla yem fiyatlarının büyük bir oranda arttığını ve hayvanlarını kestirmek zorunda kaldıklarını belirten besiciler, 1 ton samanın bin TL olduğunu, 1 adet ineğin de bin TL olduğunu söyledi. Erzurum besicileri adına basın açıklaması yapan Doğu Anadolu Bölge Besiciler Komisyonu Başkanı Talip Yıldırım, “Bölge besicileri çok zor günler geçiriyor. Açıklamalar yapıp bölge besicisinin yanında olacağını söyleyen Bakan Eker, bunları görmeli. Geçen yıl dışarıdan ithal hayvanlar getirttiler. Hayvanlar yem sıkıntısı nedeniyle telef oluyorlar. Kasap kilosunu 10 TL’den zorla kesiyor. Et ve Balık Kurumu da kesimi sekizinci aya kadar erteledi. Bu besiciler ne yapacak. Dışarıda kaçak sigara mı satalım” diye tepki gösterdi.
Yaşanan protesto olayları üzerine bir basın açıklaması da Et ve Balık Kurumu Müdürü İsmail Atasever tarafından yapıldı. Atasever, “Et ve Balık Kurumu’nun canlı büyük baş hayvan alımlarını stok fazlası bulunduğu gerekçesiyle durdurduğu ve 6 ay sonrasına gün verdiği haberler ve beyanatlar doğru değildir” dedi. Atasever, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Basında yer alan Et ve Balık Kurumu’nun kırmızı et ihtiyacını ithal angus ve diğer cins büyükbaş hayvanlar ile karşılaması nedeniyle yerli besicilerden alımı 6 aylığına durdurduğu iddialarına gelince Erzurum Kombinasına 2010, 2011 ve 2012’de toplam gelen ithal hayvanlardan üretilen kırmızı et miktarı bin 200 ton olup bunun da neredeyse tamamına yakını 2010 ve 2011 yıllarında tüketici lehine regülasyonun sağlamak amacıyla piyasaya arz edilmiştir. O yıllarda kasaplık hayvan yok diyen mihraklarla bugün Et ve Balık Kurumu ihtiyacını ithal hayvanlardan sağlıyor üretici mağdur oluyor diyen mihraklar aynı olsa gerek.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.