Erzurum Haber - 24 Nisan 2019, Çarşamba

Hayranlarıyla buluştu

27 Şubat 2014, 11:34
Hayranlarıyla buluştu

Mareşal Fevzi Çakmak İlk ve Ortaokulunda hayranlarıyla buluşan TRT Halk Müziği sanatçısı Nurullah Akçayır, tüm sorulara içtenlikle cevap verdi. Okuldaki sohbette mini bir konser de veren Akçayır, sevilen türkülerini seslendirdi.

 

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Erzurum’un Yakutiye ilçesi Hilalkent Semtlerinin arasında bulunan Mareşal Fevzi Çakmak İlk ve Orta Okulunda öğrenim gören yaklaşık 300 öğrenci, sanatçı Nurullah Akçayır’ın söyleşisine katıldı. Okul Müdürü Selami Topaloğlu’nun küçük öğrencilerin ufuklarını açmak maksadıyla başlatmış olduğu ‘Mesleki Tecrübe Söyleşileri’ programının bu hafta ki konuğu olan Erzurum’un yetiştirdiği ünlü TRT Sanatçısı Nurullah Akçayır, ders niteliğinde bir söyleşi gerçekleştirdi.

Okulun konferans salonunu tıklım tıklım dolduran öğrenciler, ünlü türkücü Nurullah Akçayır’a büyük ilgi gösterdi. Soru cevap şeklinde gerçekleşen söyleşide, minik öğrenciler ünlü türkücü hakkında merak ettikleri her şeyi sordu. Öğrencilerin samimi sorularına aynı şekilde cevap veren Akçayır, çocuklara da hayatlarında neler yapmaları gerektiği noktasında tecrübelerini aktardı. Bir öğrencinin ‘müzikle nasıl tanıştınız ?’ sorusuna ders niteliğinde cevap veren Akçayır, 35 yıllık bir sanat geçmişi olduğunu hatırlatarak, öğrencilere öncelikle derslerine ağırlık vermelerini daha sonra ilgilendikleri spor, resim, müzik gibi dallara geçmeleri gerektiğini anlattı. Akçayır, “Müzikle ilk olarak ortaokul çağlarımda başladım. Ondan önce öğretmenlerim beni çıkartır şarkı söyletirlerdi fakat ilk sizin çağlarınızda bağlama ile tanıştım. 17 yaşıma geldiğimde Erzurum’da ki hemen hemen tüm konserlerde sanatçıların arkalarında çalan bir isimdim. 19 yaşında TRT’ye başladım, 7albüm yaptım ve hala devam ediyorum. Tabi bu noktalara gelmek öyle kolay olmadı. Bir çok eğitim aldık, bazen fedakarlık yaptık. Ama sizlerin yaşlarındayken hiçbir zaman derslerimi aksatmadım. Önce derslerime çalışır sonra müziğimi yapardım. Sizlerde bunu yapmalısınız. Hobi sonradan meslek olabilir ama dersleriniz sizler için her zaman meslek kapısıdır” diye konuştu.

Öğrencilerin idol sanatçınız kim sorusuna ‘Arif Sağ’ cevabını veren Akçayır, ‘İlkokul çağlarında en sevdiğiniz ders hangisiydi ?’ sorusuna ise gülerek ‘Müzik Dersi’ cevaplarını verdi. Öğrencilerin soru cevap kısmının ardından yoğun istek üzerine bağlamayı eline alan Akçayır, çocuklara mini de bir konser verdi. Yazın yağar kar başıma, Hani yaylam ve  Sarı Gelin türkülerini çocuklarla hep bir ağızdan seslendiren Akçayır, programın son bölümünde ise mikrofonu Erzurum’un ünlü ses sanatçısı Fatih Koçak’a bıraktı. Koçak’ta öğrencilerin talebi üzerine Çanakkale ve Hele Dadaş türkülerini seslendirdi.

Törene katılan Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kurt, Akçayır’a çocuklara verdiği desteklerden ötürü bir teşekkür plaketi takdim etti. Kurt yaptığı konuşmada, Akçayır’a övgü dolu sözler söyleyerek teşekkür etti. Okul Müdürü Selami Topaloğlu’da böyle bir programı düzenlemekten ötürü duyduğu onuru dile getirdi.  Öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Akçayır, çıkışta etrafını saran çocukların defterlerine de imzasını attı. Akçayır, okul öğretmenleri ile de fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*