Erzurum Haber

Hava operasyonu gerçekleştirildi

Hava operasyonu gerçekleştirildi
394 Kez
25 Nisan 2013 - 11:13

Erzurum’da acil böbrek nakli olması gereken hasta için Sağlık Bakanlığı adeta seferber oldu. Bursa’da bulunan uygun böbreğin bin 252 kilometre uzaklıktaki Erzurum’a nakli filmleri aratmayan bir hava operasyonu ile gerçekleştirildi.

Binlerce insana adeta yeniden yaşam şansı veren organ naklinde zamana karşı hayat memat mücadelesi veriliyor. Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi bu mücadelede en başarılı iller arasında. Merkezin acil böbrek nakli çağrısı yapması ile alarma geçen Sağlık Bakanlığı, Bursa ile Erzurum arasında hava köprüsü kurdu. Bulunan böbreğin Erzurum’a nakli için üç ambulans helikopter görevlendirildi. Bursa, Ankara, Sivas ve Erzurum semalarında zamana karşı verilen mücadelede ambulans helikopterler adeta birbirleri ile yarıştı.

Bursa’da beyin kanaması nedeni ile hayatını kaybeden 47 yaşındaki E.A. isimli bayanın böbreği, film gibi bir operasyon ile Erzurum’a ulaştırıldı. Bursa’dan Sağlık Bakanlığına ait ambulans helikopter ile Ankara’ya getirilen organ, Sivas’a taşıyacak helikoptere nakledildi. Ankara’dan havalanan helikopter vakit geçirmeden Sivas’a ulaştı. Sivas’ta hazır bekletilen ambulans helikopter gelen organı alarak Erzurum’a getirdi.  Helikopter piste indikten sonra hazır bekleyen sağlık görevlileri gelen organı ambulansla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezine sevk ettiler.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.