Erzurum Haber

Haklı isyan…

Haklı isyan…
893 Kez
20 Haziran 2014 - 19:09

Yenişehir’deki New City, Yakutiye Hasani Basri konutlarındaki problemlerin belediyeler tarafından çözüme kavuşturulmaması üzerine Karadayı Holding, yargı yolunu seçti.

Basın toplantısı düzenleyen Karadayı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı, “Çözümsüzlük için her şeyi söylüyorlar. Bu yapılanların hangisinde kamu yararı var. Ben vergi rekortmeni olmuşum, vergi kaçıranlarla aramda bir fark yok. Bu saatten sonra kimseyle uğraşmayacağız. Çünkü uğraştıkça kan kaybediyoruz. 3 belediye hakkında da yargı yoluna başvurduk. Sürecin sona ermesine bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Karadayı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı, düzenlediği basın toplantısında, New City başta olmak üzere kent genelinde Yakutiye ve Palandöken Belediyesi sorumluluk alanındaki inşaatlarla ilgili yargı yoluna başvurduklarını söyledi.
New City Proje Müdürü İnşaat Mühendisi Serhat Yiğiter, Holding Avukatı Nasrullah Avar ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Karadayı, 2012 yılında Belediye Başkanı Ahmet Küçükler döneminde ihaleyi aldığı dönemde söylenenler ile bugün anlatılar arasında dağlar kadar fark olduğunu belirtti.
İmar İskan Blokları’nın bulunduğu alanı 31 milyon 539 bin liraya yüzde 5 kat karşılığında aldığını kaydeden Karadayı, “İhale sürecinde yapılan ilanlarda, verilen beyanatlarda burasının kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olduğu belirtildi. Hatta yaptığımız sözleşmenin bir maddesinde de kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak belirtiliyor. Burasının kentsel dönüşüm alanı olması sebebiyle ruhsat, KDV , tapu ve benzeri harçlardan muaf tutuluyor. Biz ihaleyi alır almaz biran önce bitirmek için işe başladık. İnşaat büyük bir hızla ilerledi. Şu anda yüzde 35’lik kısmı tamamlanmış durumda.
Geldiğimiz noktada deniliyor ki burası kentsel dönüşüm alanı değil. Alanda TOKİ ve başkalarının da hisseleri varmış. Ahmet Küçükler döneminde TOKİ’ye yatırılması gereken 9 milyon yerine 4 milyon ödenmiş. Bu nedenle bizim ruhsat işimizi geciktiriyorlar. Karadayı proje vermedi diyorlar. Biz ihaleyi alır almaz, resmi prosedür ne ise bunun gereğini yaptık, dilekçelerimizi verdik.
Bugüne gelince, seçim sonrasında Mehmet Sekmen bey, tüm inşaatları inceledi. Ancak bizi çağırmadılar. Biz de gidip kendisiyle görüşerek, inşaatların incelenmesini, eksikleri var ise tamamlanarak biran önce inşaatlara başlanılmasını talep ettik. Satış sözleşmesinde kentsel dönüşüm alanı olarak geçmesine rağmen, yapı denetim için 5 milyon, yüzde 18 oranında KDV ve benzeri maliyetler ile yaklaşık 30 milyon lira ek bir maliyet isteniyor. Biz diyoruz ki; burası kentsel dönüşüm alanıdır ve biz bunlardan muaf tutulmamız lazım . Bana burası satılırken resmi evraklarda bu şekilde geçiyor, değilse benim suçum ne. Kamulaştırma yapmamışlar, belediye kamulaştırma yapmamışsa benim suçum ne. Bu durumda yüklenici firma ödeme yapmaz.
Belediyeye şu ana kadar 20 milyon lira yatırdık. Gelin anlaşalım, kentsel dönüşüm alanı olarak devam etsin ben de geri kalan kısmı ödeyip işime bakayım. ‘Bu iş çözülsün’ talebimize Mehmet Sekmen Bey, önce sıcak baktı. Günlerce avukatlarla mühendislerle toplantılar yapıldı. Mevcut blokların ruhsatlandırılıp, işin bitmesini sağlayacağız denilince, sevindik, önümüz açıldı dedik. Ancak 100 gün geçti. Yakın bir zamanda kendisiyle karşılaştım. Ankara dönüşü senin işi çözüyoruz’ dedi. Sonra döndüğünde TV kanalına çıktı, bu iş yargısız çözülmez, kimseye zorla imza attıramam gibi ifadeler kullandı. Biz de son görüşmelerimizi yaptık. Yargıya gidiyoruz. Bu süreç ne kadar sürer bilemiyorum. Ama biz biran önce işe döneriz diye her işçi için 100 TL yevmiye ödedik. Bugün itibariyle ekibin işi sona eriyor. Yargının vereceği kararı bekleyeceğiz “diye konuştu.
Çözüm olmasın diye uğraşıyorlar
Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Karadayı,
New City’de şu ana kadar inşaat malzemesi ve yapım için 82,5 milyon lira yatırıldığını ve 20 milyon TL de arsaya ödeme yapıldığını ifade etti. Karadayı, “Bu işin belediye tarafından belki çözümü kolay ancak, bazı çevreler gidip Mehmet Sekmen beye , bodrumları iptal et, onun medyası var diye mi korkuyorsun gibi şikayetlerde bulunuyorlar. Biz burada 1 sene daire satmayalım, fiyatlar 300 bin liraya çıkar. Bu işin çözülmemesi için her şeyi söylüyorlar.
Palandöken Belediyesi 500 bin TL ceza kesti
Yolu kapatmışız diye Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar 500 bin lira ceza kesti. Sattığımız evlerin tapuları için belediyeden tapu beyanı isteniyor. Bu ceza sebebiyle insanların tapuları alması için beyanı vermiyorlar . Telefonlarımıza çıkmıyorlar . En son götürüp 100 bin lira yatırdık, geri kalan kısmı da 4 taksitte ödeyeceğiz.
Bu proje benim değil memleketin projesi
Ben bu memleket için vücudumla taşın altına girmişim. Sanki ben kamudan mal kaçırıyorum. Bu benim değil, milletin projesi, bu yapılanların hangisinde kamu yararı var, hangi kamu yararı gözetiliyor. Bu sistem çok farklı bir sistem. Bu kadar insan mağdur edilirken bunun neresinde kamu yararı var.

Ben yaptırmam diyor
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Hasani Basri’deki konutların yapımında tünel kalıp sistemi kullanacağımı öğrenince ‘yaptırmam’ diyor. Normal kalıp yapacaksın diyor. Tüm sektör tünel kalıba geçmek için can atıyor, bu arsanın yanında tünel kalıp sistemiyle TOKİ yapmış, ‘Yok ben yaptırmam diyor . Bu saatten sonra kimseyle uğraşmayacağız. Çünkü uğraştıkça kan kaybediyoruz . 3 belediye hakkında da yargı yoluna başvurduk. Zaten bir destek göremiyoruz. Vergi ödemede birinci sırada olmama rağmen, vergi kaçıranlarla bir farkım yok. “ifadelerini kullandı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.