Erzurum Haber

Güvenecek kimsemiz yok

Güvenecek kimsemiz yok
393 Kez
04 Ağustos 2013 - 15:38

Erzurum Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği’nin evlerde yaşanan hırsızlıklarla ilgili araştırması ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Araştırmaya göre apartmanlarda komşuların birbirini tanımamalarının hırsızlara adeta davetiye çıkardığı belirlendi.

Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği’nin evden hırsızlık olayları konusunda yaptığı araştırmayı kamuoyuyla paylaştı. İlginç sonuçların ortaya çıktığı araştırmayla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Evden hırsızlık olaylarında şüphelilerinin özellikle apartman hayatının toplumsal ilişkilerimize getirmiş olduğu yabancılaşmadan faydalandıkları, apartman sakinlerinin, hatta kapı komşuların birbirini tanımadığı, bu nedenle şüpheli şahısların apartman sakiniymiş gibi binaların içerisinde rahatlıkla dolaşabildiği, kapıları kurcaladıkları apartman sakinlerinden biriyle karşılaştıklarında soğukkanlılıkla herhangi bir isim vererek örneğin “Ahmet beyin evi burası mıydı” apartman sakinlerinin birbirlerine olan yabancılıklarını kullandıkları, aynı aileye mensup birbirleri ile akraba olan şahısların oturdukları apartmanlarda ise apartman sakinlerinin “binada yabancı yok, on dakikaya döneceğim nasıl olsa” düşüncesi ile kapılarını kilitlemeden sadece kapıyı dışarıdan çekmek sureti ile bina içerisinde kısa aralıklı ziyaretler gerçekleştirdikleri, bu kısa zaman aralığında bile hırsızlık olaylarının gerçekleşebildiğini hesaba katmadıkları, bina ana kapılarının tamamen açık bırakıldığı veya dilencilik, pazarlamacılık gibi bahanelerle herhangi bir zili çalan şahıslara kapıların hemen açıldığı, bu şahısların hırsızlık amacıyla bina içerisine girme ihtimalinin göz ardı edildiği ilimizde meydana gelen evden hırsızlık olaylarının tetkikinden anlaşılmıştır” denildi.

 

Bunu bilen birileri yaptı
Evden hırsızlık olaylarının olayın mağdurları üzerinde maddi, manevi kayıplara neden olduğu gibi psikolojik izler bıraktığının da belirlendiği araştırmada şu ifadelere yer verildi:

“Olayın meydana geldiği ikamet sakinlerinin eve girememe, ev değiştirme, evde yalnız kalamama, sürekli eve hırsız gireceği korkusu gibi birçok psikolojik sorun yaşadığı, aile apartmanlarında akrabaların olayı içlerinden birinin gerçekleştirdiği “bunu bilen biri yaptı” gibi birtakım düşüncelere kapılarak birbirlerini suçladıkları ve bu durumun akraba ilişkilerine zarar verdiği meydana gelen olayların sıklıkla karşılaşılan sonuçlarındandır.”

 

Çok basit hatalar
Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliğinin olayların çözümüne yönelik yaptığı araştırmalar esnasında çok basit hatalar nedeniyle olayların aydınlatılmasının mümkün olmadığı tespit edildi. Şüphelileri görmesine rağmen aranması tamamen ücretsiz olan 155 hattını ‘kontörüm yoktu, arayamadım’ diyen vatandaşların olduğunu belirleyen polis, bazı vatandaşların ise ‘şüpheli şahısları gördüm ancak eşimi aradım’ cevabını aldı.

 

Çelik kapıları da açıyorlar

Dilenci görünümlü bayan şahısları görerek bu şahısların çelik kapıları açamayacağını düşünen vatandaşların yoğun olduğunun belirlendiği araştırma sürecinde evlerden çelik kapı açmak suretiyle hırsızlık yapan şahısların büyük çoğunluğunu bayan olduğu ifade edildi. Yapılan araştırmada ki bayanın saniyeler içerisinde çantalarında taşıdıkları basit aparatlarla çelik kapıları açabildikleri tespit edildiği vurgulandı.

 

Araç içerisinde eşya bırakmayın

Polisin evden hırsızlık olaylarının yanı sıra otodan hırsızlıklarla ilgili değerlendirmeleri de yazılı açıklamada yeraldı. Açıklamada, “Meydana gelen Oto hırsızlığı olayları incelendiğinde Araç sahipleri araçlarını park edip ayrılırken araç içerisinde çanta, cüzdan, cep telefonu vs. eşya bıraktıkları, araçlarından kısa süreli ayrılışlarda kapılarını ve camlarını kapatmadan ayrıldıkları, araçlarını karanlık ve ıssız yerlere park ettikleri, araçlarında alarm bulundurmadıkları anlaşılmıştır. Bu hususlara vatandaşların dikkat ve özen göstermesi oto hırsızlığı olaylarını önleyici tedbirler olacaktır” uyarısı yapıldı.
155 Polis İmdat’ı ücretsiz  arayabilirsiniz

Araştırmayla ilgili yapılan açıklamanın sonunda vatandaşlara yönelik şu uyarılar yapıldı:

“Unutmayalım; bulunduğunuz yere iki dakika mesafede mutlaka bir ekibimiz bulunmaktadır, aradığınız kişinin bulunduğunuz yere gelmesi dakikalar hatta saatler alabilir aradaki bu zaman farkı şüphelilerin sizin, akrabalarınızın, komşularınızın yıllarını alan birikimleri ile kaçıp gitmesine neden olmaktadır.
Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği olarak huzur ve güven ortamının tesisindeki en önemli unsurlardan birinin polisi ile sıkı ilişkiler içerisinde bulunan, çevresinde meydana gelen olaylara karşı duyarlı bir toplumdan geçtiği unutulmamalıdır. Çevrenizde gördüğünüz şüpheli şahıs ve araçlarla ilgili olarak 7 gün 24 saat 155 polis imdat hattını ücretsiz olarak arayarak bilgi verebilir, sizin ve sevdiklerinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.