Erzurum Haber

Güneş ‘bam teline’ dokundu

Güneş ‘bam teline’ dokundu
373 Kez
12 Nisan 2013 - 10:53

Erzurum’da bir seçim bitiyor diğer seçim başlıyor. Geçtiğimiz hafta 1. Organize Sanayi Bölgesi seçimleri yapıldı. Bu hafta da Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerin hazırlık çalışmaları başladı. Mevcut başkanın yanı sıra iki ayrı aday daha var. Onlarda yaptıkları basın toplantısında birleşme kararı aldıklarını açıkladılar.

Kuşkusuz Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri son derece önemli, çünkü Erzurum‘un en büyük ve en etkili sivil toplum kuruluşu. Şehrin ekonomisine yön veren en büyük yapı. Benim dikkatimi çeken Erzurum’da yürütülen seçim çalışmalarına başka kurumların müdahil olması. Birçok sivil kitle örgütü seçimine başka bir sivil kitle kuruluşu müdahale ediyor. Öyle ki hem de temsil ettiği kuruluşun tüm imkânlarını seferber ederek.

Ticaret ve Sanayi Odası seçim kulis ve çalışmalarında bir kez daha bunu gördük. Aday olanlardan biriside Müstakil Sanayi ve İşadamları Derneği eski Başkanı Mustafa Güvenli. Aday olduğu için görevinden istifa etti. Güvenliden boşalan koltuğa Hüseyin Pekmez getirildi.

Buraya kadar her şey normal.Ancak MÜSİAD, Ticaret ve Sanayi Odası seçim çalışmalarına bizzat müdahil oluyor. Mustafa Güvenli’nin tüm basın açıklamaları bu dernek tarafından yapılıyor. Hatta dernek Mustafa Güvenli için seçim çalışmalarına bizzat gidip oy istiyor.

Bu hiçbir şekilde tasvip edilecek bir durum değildir. Siz arkadaşınıza destek verebilirsiniz, bu gayet normal ve algılanabilir bir durumdur. Fakat koca bir derneği bu işlere alet edemezsiniz. Bu hiç etik bir yaklaşım değildir. Siz başka bir kitle örgütü, Ticaret ve Sanayi Odası başka bir kitle örgütüdür. Bu durum insanları baskı altına almaktır. Haksız bir rekabettir. En başta bu işe Mustafa Güvenli’nin karşı çıkması gerekmektedir. Sonuç olarak o dernekte yöneticiliği son bulmuştur. Derneğin imkanları ile seçim çalışması yürütmek dernek üyelerinin iyi niyetini suistimal etmek ve derneğin tarafsızlık ilkesine gölge düşürmektir. MÜSİAD’ın görevi  seçim çalışması yapmak, ETSO’ya başkan aramak değil, kendi derneklerine sahip çıkıp çıtayı bir adım daha ileri götürmektir. Kaldı ki, MÜSİAD’a üye olan ama karşı tarafı destekleyen onlarca insan var. Siz onlarında adına taraf olmamalısınız.

Son yıllarda bu işler bu kentte bir hayli fazla olmaya başladı. Kimse kendi STK’sı ile ilgilenmek yerine nerede bir seçim var oraya taraf olma sevdasında. Bu gidişat tekelleşmeyi getirecektir. Hiçbir kuruluş kimseye baki olmadığı gibi bir zümreye de mal edilmemeli. Asıl olan şudur ki, kişiler önce yönetimine geçtiği kuruluşu layıkı ile yönetmeli. Herkes her yere aday elbette olur. Ben yine de MÜSİAD’ın hareketini masum bir arkadaş desteği ile görmek istiyorum ve diğer kitle örgütlerinin de bu tavırlardan vazgeçmesi gerektiğine inanıyorum. Sivil kitle kuruluşları şehrin sorunlarına ön ayak olmak için kurulmuş yapılardır.

Gün gelir sizinde karşınızda olan örgütler çıkar. O zaman da bağıran yine siz olursunuz.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.