Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Glutensiz ekmek gönderiyorlar

Glutensiz ekmek gönderiyorlar
25 Şubat 2013 - 11:21

Ürettiği ucuz ve sağlıklı ekmeklerle dar gelirlilerin aile bütçelerine katkı sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, çölyak ve fenilketonüri hastalarının da imdadına yetişti. İthali 12 TL olan glutensiz ekmekler, Kent Ekmek Fabrikası’nda 75 kuruştan satılınca talep patlaması oldu. Şimdi İzmir’in ekmekleri, Tekirdağ’dan Van’a kadar Türkiye’nin 50 şehrinde 274 noktaya ulaştırılıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dar gelirli vatandaşlara destek olmak için kurduğu Kent Ekmek Fabrikası, üretim yelpazesine glutensiz ekmeği katınca ünü kent sınırlarını aştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yatırım ve üretim maliyeti yüksek olduğu için fırınların üretmek istemediği glutensiz ekmek için 2011 yılı Mart ayında elini taşın altına koydu. Bir yıl süren hazırlık aşamasından sonra glutensiz ekmek üretmeye başlayan Kent Ekmek Fabrikası, ömür boyu özel beslenmek zorunda olan çölyak ve fenilketonüri hastalarının umudu oldu. İlk etapta İzmir’deki hastalar için üretilen özel ekmeklere kısa sürede kent dışından talep gelmeye başladı. Gelen talebe duyarsız kalmayan Büyükşehir Belediyesi, kargoyla gönderdiği glutensiz ekmeklerle 50 şehir 274 noktada çölyak ve fenilketonüri hastalarını kucaklıyor.

TATLI TELAŞ
Her gün onbinlerce İzmirliye ucuz ekmek sunan Kent Ekmek Fabrikası’nda her Pazartesi ve Perşembe günü tatlı bir telaş yaşanıyor. Çünkü bu iki gün, fabrika içinde kurulan özel bölümde, özel hastalar için glutensiz ekmek üretiliyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan üretim süreci, glutensiz ekmeklerin paketlenip sevkiyata hazırlanmasıyla son buluyor. Siparişle üretilen özel ekmekler, İzmir içindeki 60 Kent Ekmek satış büfesi ile EDAK Ecza Kooperatifi üyesi eczanelere ulaştırılıyor. İzmir dışındaki hastalara ise kargoyla gönderiliyor. Kent Ekmek Fabrikası, aylık ürettiği ortalama 6 bin adet 450 gramlık glutensiz ekmeği 75 kuruştan satıyor. Glutensiz ekmeklerin “tost” ve “hamburger” olmak üzere iki ayrı tipi bulunuyor.

İTHAL EKMEĞİN PABUCU DAMA ATILDI
Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetinin sadece İzmir’de değil Türkiye’nin pek çok noktasında çölyak hastalarına “ilaç gibi geldiğini” belirten Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu, “Gluten alerjisi nedeniyle buğday, arpa, çavdar ve yulaflı ekmekleri yiyemeyen çölyak hastaları ile ömür boyu diyet yapmak zorunda olan fenilketonüri hastaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi glutensiz ekmek üretmeden önce yurt dışından getirilen ekmeklere ortalama 12 lira vermek zorunda kalıyordu. Her hastanın bütçesi bunu karşılayabilecek durumda değildi. Kar amacı gütmeden 75 kuruşa satılan ekmek için Başkan Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ediyoruz. Sayesinde çölyak hastaları ekmek yiyebildi” diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Ekmek Fabrikası’nın glutensiz ekmek gönderdiği 50 şehir şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Afyon, Aksaray, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Denizli, Eskişehir, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Isparta, İstanbul, Kars, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Kocaeli, Kırıkkale, Karabük, Manisa, Mardin, Malatya, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Tekirdağ, Uşak, Van, Yalova, Yozgat ve Zonguldak.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.