Erzurum Haber

Gizli tanıkla görüştüğü iddia ediliyor

Gizli tanıkla görüştüğü iddia ediliyor
470 Kez
21 Aralık 2012 - 14:32

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dönemin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’le ilgili yürüttüğü soruşturmada gizli tanık Munzur ile görüştüğü ve ifadesini değiştirmesi için içi para dolu çanta verdiği ileri sürülen CHP’li eski İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, ‘Ergenekon terör örgütüne yardım etmek, suç delillerini bozmak ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçlamalarıyla ifade verdi.
Eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nca tutuklandığı 2010 yılının Şubat ayında, dönemin CHP milletvekilleri Ahmet Ersin, Erol Tınastepe ve Malik Ecder Özdemir Erzurum’a gitti. İlhan Cihaner’i cezaevinde ziyaret edeceklerini, Erzincan ve Erzurum’da cereyan eden olayları araştıracaklarını ifade eden Ahmet Ersin, iddiaya göre ertesi gün Erzincan Eriza Otel’de pastane sahibi Erdal E. aracılığıyla gizli tanık ‘Munzur’la bir araya geldi. Ersin’e ait siyah çantanın görüşmenin ardından Erdal E. tarafından alındığı otel kamera kayıtlarından tespit edildi.
Başsavcı İlhan Cihaner’in avukatı Hamit Sekman’ın da yer aldığı görüntülerde, Ersin’in elinde siyah bir çantayla gizli tanık Munzur ve Paradise Pastanesi’nin sahiplerinden Erdal E.’nin bulunduğu masaya geldiği de belirlendi. Ersin ve Tınastepe’nin gizli tanıklara ifadelerini değiştirmeleri karşılığında 80 bin TL verdikleri öne sürüldü. Önce gizli tanık Munzur’la görüşmediğini, 3 gün sonra ise görüştüğünü belirten Ersin, “Ben oturuyordum onlar yanıma geldi. Boşanma işi varmış, işsizmiş” dedi.
Erzurum Savcısı Osman Şanal’ın yetkilerinin HSYK tarafından alınmasının ardından ortadan kaybolan gizli tanıklar, daha sonra Erzurum Savcılığı’na verdikleri ifadede, kendilerini jandarmaların aldığını, Erdal E. ile birlikte Erzincan Adliyesi’ne götürüldüklerini, ifadelerini değiştirmeleri için ifade vermelerinin istendiğini, daha sonra da CHP’li Ahmet Ersin ile görüştürüldüklerini anlattı. Gizli tanıkların iddiaları da iddianameye girerken, bu iddiaların ardından Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, dönemin iki CHP’li vekilinin ‘Ergenekon terör örgütüne yardım etmek, suç delillerini bozmak ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, maddi menfaat karşılığı ifadeleri değiştirtmek’ suçlamalarıyla yargılanmasını istedi. Vekiller hakkında hazırlanan fezleke Meclis’e geldi ancak dokunulmazlıklarının kaldırılması kararı çıkmadı. Ahmet Ersin’in son seçimde yeniden milletvekili seçilememesinin ardından hakkındaki iddialar nedeniyle Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi doğrultusunda ifadesinin alınmasına karar verildi. Ahmet Ersin, bugün Erzurum’a gelerek ifade verdi.
Adliye çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Ahmet Ersin, hakkındaki iddiaların doğru olmadığını söyledi.
Ersin, arabaya binerken de gazetecilere espri yaparak, “Çanta burada, Çekin” diyerek tebessüm etti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.