Erzurum Haber

GELİN KARABAĞ’I BİRLİKTE İNŞA EDELİM

GELİN KARABAĞ’I BİRLİKTE İNŞA EDELİM
770 Kez
22 Şubat 2021 - 14:07

Erzurum/zirve2000 Ermeni işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ’ın imarında Türk şirketleri daha kolay ve daha cazip teklifler verebilecek. Azerbaycanlı iş adamı Ceyhun Abbasov, Erzurumlu iş adamlarına çağrı yaparak hükümetin projelerinde yer almalarını istedi.

Cihat İncesu/Pusula

Dağlık Karabağ ve etrafındaki 7 ili Ermenistan’ın işgalinden kurtaran Azerbaycan’da, bu bölgelerin imarı için çalışmalara başlandı.

Azerbaycan hükümeti, işgal döneminde harabeye dönen tüm bölgeleri imar ederek ata yurtlarından yıllardır uzak düşen vatandaşların doğdukları topraklara mümkün olan en kısa sürede dönüşünü hedefliyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla kapsamlı imar ve kalkınmaya başlayan hükümet, projelere yabancı şirketlerin, özellikle de Türk iş adamlarının katılımı için süreçleri kolaylaştıracak sistemler üzerinde çalışıyor.

Hükümet, ülkedeki inşaat ihalelerinde Türkiye modelinin uygulanması yönünde karar aldı. Yapılan mevzuat değişikliği ile ihalelerde bürokratik engelleri ortadan kaldırılacak, siparişçi kurumların inşaat malzemesi taban fiyat listeleri güncel hale getirilecek.

Azerbaycanlı iş adamı Ceyhun Abbasov, Erzurumlu iş adamlarına çağrı yaparak hükümetin projelerinde yer almalarını istedi. Erzurum’un Azerbaycan için ayrı bir yeri ve önemi olduğu belirten Abbasov, “ Türkiye’nin bizlere verdiği desteği hiçbir zaman unutmayacağız. Bizler iki devlet bir milletiz. Ermeniler Dağlık Karabağ’ı yerle bir ettiler.  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev önderliğinde Azerbaycan Hükümeti, bölgeyi yeşil hat ilan ederek kalkınma hamlesi başlattı. Yerle bir edilen bölgede 7 şehir, yüzlerce köy ve kasaba yeniden inşa edilecek. Türk firmalarına öncelik verilecek. Erzurum’da faaliyet gösteren inşaat firmalarının bu projelerde yer almasını isteriz” diye konuştu.

Karabağ’da inşa dönemi

TBMM Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım ise 30 yıl işgal altında kalan Karabağ’da alt yapı, oturulacak bina, okul, kütüphane, cami ve kilisenin kalmadığını, hepsinin Ermenistan tarafından yok edildiğini söyledi.

Bunların Türk firmaları tarafından yapılacağını belirten Ayrım, “Yeni yerleşim yerleri yapılacak, altyapıları kurulacak” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.