Erzurum Haber

Gelecek olan o tren değil!

Gelecek olan o tren değil!
Sevda GÜNEŞ
Sevda GÜNEŞ( sevdagunes@zirve2000.com )
592 Kez
29 Ekim 2020 - 16:53

Gerek sosyal medyada gerekse ikili sohbetlerde dikkatinizi çekmiştir, Hızlı Tren meselesi.

Konu gündeme geldiğinden itibaren kaç kez yazdım hatırlamıyorum. Sadece ben değil Pusula Gazetesi yazarları da zaman zaman yazıp çizdi aynı konuyu.

Hala o durakta Yüksek Hızlı Tren bekleyenler var sabırla, inatla.

Türkiye’nin bir çok noktasına kurulan Yüksek Hızlı Tren, doğuda sadece Erzincan’a kadar gelecek. Erzincan, Erzurum, Kars ayağında ise Hızlı Tren hattı devreye girecek.

Bu dünde böyleydi, yapılırsa yarın da böyle olacak. Yani Erzurum’a Yüksek Hızlı Tren değil, Hızlı Tren gelecek.

Erzincan’a kadar gelen Yüksek Hızlı Tren, neden Erzurum’a gelmiyor?  Çünkü Erzurum çok güçlü ticaret hacmine sahipmiş! Bu nedenle Erzurum’da yük taşımacılığına ağırlık verileceği için, yapılacak Hızlı Tren, Bakü-Tiflis-Kars demir ipek yoluna entegre edilecekmiş. İki ayrı tren hattının maliyetini hesaplayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Erzincan’a kadar Yüksek Hızlı, Erzincan’dan sonra da Hızlı Tren yapımına karar vermiş.

Havalimanı’na kurulan CAT/3A siteminin açılışı için geçtiğimiz aylarda Erzurum’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na bu konu aynen benim yazdığım gibi iletildi. Yüksek Hızlı Tren neden Erzincan’a kadar gelip Erzurum’a gelmediği soruldu. Bakan Karaismailoğlu, Erzurum’da iken olmaz öyle şey dese de Ankara’ya döndüğünde bu durumun tamda öyle olduğunu gördü.

Yüksek Hızlı Tren için Sivas -Ankara hattı bitmek üzere, Erzincan için çalışmalar devam ediyor. Erzurum’da ise ihale aşamasına bile henüz gelinemedi. Belki bu yıl ihalesi yapılacaktı, fakat bu kez de bizim tren hattını pandemi vurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı ‘başlanan projeler bitirilsin, yapılması planlanan projeler bekletilsin’ talimatı verdi.

Bizim iş zaten ağır gidiyordu bu da işin bahanesi oldu.

Diyeceğim odur ki hala o durakta bekleyenler varsa evlerine dönsün. O Yüksek Hızlı Tren gelmeyecek.

Çok büyük bir bayram

Bir millet düşünün ki geçmişi nice şanlı zaferler ile dolu.

Bu milletin yeniden dirilişidir 29 Ekim.

Bir milletin varoluşudur 29 Ekim.

97 yıldır yaşanan gururun adıdır 29 Ekim.

Bize bu ülkeyi yeniden hediye eden ve bağımsızlık meşalesini yakan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle  anıyoruz.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.