Erzurum Haber - 23 Eylül 2019, Pazartesi

Gel de eğitim gör…

11 Aralık 2015, 11:23

Erzurum/zirve2000 Altyapısı yetersiz, bakımsız ve sağlıksız ortamda eğitim gördüklerini iddia eden Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, matematik, kimya ve fizik gibi önemli derslerin son saatlere bırakılmasından şikâyetçiler. Zaman zaman soğuk sınıflarda montlarla eğitim gördüklerini söyleyen öğrenciler, bu olumsuz şartların bir an evvel giderilmesini istiyor.
Erzurum Palandöken İlçesinde bulunan Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, adeta zamana yenik düşmüş. Binanın bakımsızlığı ve sağlıksız ortam, eğitim gören öğrenci ve velilerin tepkisini çekiyor. Bahçe kapısından, giriş çıkışlara, elektrik aksamından, tuvaletlerine kadar birçok alanda kötü görüntülerin sergilendiği eğitim yuvası, baştan ayağı tadilattan geçmeyi bekliyor. Zaman zaman kaloriferlerin dahi yanmadığı, öğrencilerin soğukta montlarıyla ders gördüğü Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, iç ve dış boyasıyla da tam bir harabeyi andırıyor.
Ders saatleri çok ters
Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve velileri en fazla ders saatlerinden dert yanıyor. Okul dağılırken görüştüğümüz öğrenciler, matematik, fizik, kimya gibi önemli derslerin akşam saatlerine bırakılmasından şikâyetçiler.
Atölye derslerinin sabah saatlerine konduğunu ifade eden öğrenciler, “Gündüz saat 8’den akşam 5’e kadar ders görüyoruz. Matematik, fizik, kimya, yabancı dil gibi önemli dersler akşam saatlerinde veriliyor. Beden eğitimi ve atölye derslerini sabah saatlerinde görüyoruz. Akşama kadar sürekli ders görünce, son saatlere alınan önemli dersleri anlamakta güçlük çekiyoruz. Kafamız şişmiş oluyor, artık bilgileri almıyor. Bir an evvel son ders zilinin çalmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Dışarı çıktığımızda derin bir nefes alıyoruz” diye konuştular.
Kapılar kapalı
Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ana kapısı öğrenci ve trafik akışına açılırken, alt tarafta kalan kapısı giriş çıkışlara kapalı. Öğrenciler bahçe duvarında kırık demir korkuluklardan geçerek okula giriyorlar.
Okul dökülüyor
Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin içi de dışı gibi tamirat istiyor. Kaloriferlerin kimi zaman yanmadığı, elektrik tesisatının tehlike saçtığı, tuvaletleri bakımsız olan okulda, sonradan tamir edilen bölümler bile yıpranmış. Bazı katlarda tuvaletleri kullanamayan öğrenciler, diğer katlarda ihtiyaçlarını görüyor.
Durumu okul idaresine bildirdiklerini ifade eden öğrenciler, “Tuvaletlerin bazıları çalışmıyor. Yetkili kurumlara sorun iletilmesine rağmen bir türlü çözüm bulunamadı. Şehirde binlerce okulun tamiratını yapan, okulları onaran Büyükşehir Belediye Başkanımızın buraya da el atmasını istiyoruz. Yoksa milli eğitim müdürlüğünün bu işi yapacağı yok” diye konuştular.
okul

okul1

okul2

okul3

okul4

okul5

okul6

okull

okullll

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*