Erzurum Haber

Fiyatı her gün artıyor

Fiyatı her gün artıyor
568 Kez
15 Nisan 2015 - 14:16

Erzurum/zirve2000 Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte artış gösteren meyve sebze fiyatlarından sonra, et ve et ürünleri de enflasyondan nasibini aldı. 24 liradan satılan kıyma, 30 liraya kadar tırmandı.
SALİH ÇELEBİ / ERZURUM
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Mart ayı enflasyon TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini açıklaması sonrası, meyve sebze fiyatlarının yanı sıra et ve et ürünlerinde de fiyat artışı yaşandı. Erzurumlu esnaf ve vatandaşlar ise duruma isyan etti.
Erzurum Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, enflasyon rakamlarının yükselmesi ve ülke genelinde yaşanan birinci kalite kesimlik sığır potansiyelinin düşmesi nedeniyle et ve et ürünleri fiyatlarında artış yaşandığını söyledi. Ülke genelinde yaşanan kesimlik hayvan sıkıntısının büyük oranlara çıktığını anlatan Ejder, ithal hayvanların Türkiye’ye getirilmesi halinde et fiyatlarının normale dönebileceğini belirtti. Et fiyatlarında yaşanan artışın esnaf ve vatandaşı mağdur ettiğine dikkat çeken Ejder, Kasaplar Odası olarak fiyatların aşağı seviyelerde olmasını istediklerini ifade etti. Fiyatlara değinen Ejder, zamlarla birlikte sığır etinin 24 liradan 30 liraya, kıymanın 26 liradan 30 liraya, kuşbaşının 26 liradan 30 liraya, bonfilenin ise 42 lirayı gördüğünü söyledi.
Ejder, “Erzurum hayvancılık potansiyeli bakımından Türkiye’nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alıyor. Ama maalesef Erzurum’da bile kesilecek sığır sayısında inanılmaz düşüşler yaşanıyor. Bu nedenle de et ve et ürünleri fiyatlarında artış yaşandı. Bunun yanında enflasyon rakamlarının yüksek olması da fiyatlara etki etti. Fiyatların düşürülmesi için ithal hayvan takviyesi yapmak gerekiyor. Esnaf ve vatandaşlarımızın mağdur olmasını istemiyoruz.” şeklinde konuştu.
Erzurum’da bazı kasap ve marketler ise yağsız kıymayı 30, yağsız kuşbaşını ise 35 liradan satıyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.