Erzurum Haber

Fırıncılardan karara tam destek

Fırıncılardan karara tam destek
547 Kez
09 Mayıs 2013 - 11:34

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Erzurum’da yaklaşık 6 yıl önce belirlenen 75 kuruşluk ekmek fiyatı, fırıncılar arasında ki rekabetten dolayı bazı fırınlarda 35 kuruşa kadar düştü. Fiyatlarda yaşanan bu anormal değişiklik nedeniyle fırın işletmeleri toplanarak fiyatları tek tip hale getirmeye karar verdi. Konu ile ilgili konuşan Erzurum Fırıncılar Odası Başkanı Remzi Keteci, yaşanan bu sıkıntıların düzensiz rekabetten dolayı olduğunu söyledi. Keteci, “ Yaklaşık 4 gündür ekmeği 75 kuruşa satıyoruz. Halkımız bunu zam zannediyor fakat 6 yıl önce belirlenen fiyat budur” dedi.

Fırınlar kapanıyor

Erzurum’da yaklaşık 120 fırının bulunduğunu söyleyen Fırıncılar Odası Başkanı Remzi Keteci, her geçen gün işletmelerin maddi olarak iflasın eşiğine doğru gittiğini söyledi. Keteci, “ Ekmek fiyatlarında 6 yıl önce yapılan zamdan sonra fırınlar arasında rekabet başladı. Bu rekabet o kadar fiyatları bozdu ki ekmek 35 kuruşa kadar gerilediği oldu. Bundan dolayı fırınlar büyük zararlar etmeye başladı. Hangi fırında ekmeğin ne kadara satıldığı bile anlaşılamaz oldu. Odamıza kayıtlı 20’den fazla fırın, ekmek teknelerini kapatmak zorunda kaldı. Şu an hemen her fırıncı da büyük borçlar altında. Bunların tek sebebi fırınların rekabeti oldu. Fırıncılar Odası’nda gerçekleştirdiğimiz toplantı da ekmeğin normal fiyatı olan 75 kuruştan her fırının satması gerektiği yönünde karar alındı. Fırınlarımızın sıkıntıları masaya yatırılarak artık ekmekte isteğe göre indirim yapılmaması konusunda söz aldık. İnşallah bu sistem böyle devam eder” dedi.

Unlu mamuller ekmek yapamaz

Fırıncıların bir diğer dertleri ise unlu mamuller adı altında açılan işletmelerin ekmek üretmeli. Bu konuda Belediyelerin denetim yapmayarak olaya göz yumduklarını iddia eden Remzi Keteci, bunun büyük bir sorun olduğunu söyledi. Keteci, “ Erzurum’da merdiven altı dediğimiz bir sürü fırın var. Bunların yanı sıra birde unlu mamuller adı altında açılan işletmeler var. Buraların ekmek yapma yetkileri yoktur. Ruhsatlarında bu izin verilemez. Ekmeği sadece fırınlar yapabilir. Unlu mamuller simit, pasta gibi ürünleri yapma haklarına sahipler. Ama şehrimizde ki denetim yetersizliğinden dolayı hemen her unlu mamulcü işletmelerinde ekmek üretip satıyorlar. Bu durumda fırıncılara çok büyük darbe vuruyor. Bir an önce yetkililerimiz buna bir dur deyip artık herkesin kendi işini yapması gerekir” dedi.

Fırıncılardan karara tam destek

Erzurum’da yaşanan ekmek fiyat krizini bitirmek amacıyla rekabeti bitirmeyi hedefleyen Fırıncılar Odası Başkanı Remzi Keteci’ye kentteki fırıncılardan tam destek geldi. 1973 yılından beri Erzurum’da fırıncılık yapan Çifte Kardeşler Ekmek Fabrikası’ndan Ömer Osman Çelik, kararın sonuna kadar arkasında olduklarını söyledi. Çelik, “ Rekabetten dolayı çok zarar ettik. 4 gün önce 50 kuruşa ekmeği satıyorduk şimdi 75 kuruşa satıyoruz. Ekmek fiyatları her yerde farklıydı. Buda vatandaşın kafasında soru işaretlerine neden oluyordu. Kararın alınmasından sonra Fırıncılar Odası tarafından da sık sık denetim yapılmaya başladı. İnşallah bu rekabet son bulur ve her kes kendi nasibini kazanır” dedi. Erzurum’un köklü fırınlarından Amcabey Ekmek Fırını çalışanlarından Alper Haydar Yavuz, ekmek maliyeti ile satış arasında fark kalmadığını söyleyerek şunları ifade etti; “ Ekmeğin maliyeti fırınlara yaklaşık 50 kuruşa mal oluyor. Biz işletmemizde ekmeği 5 yıl boyunca 50 kuruşa sattık. Bakkallara 35 kuruştan ekmeği verdik. Bunun sonucunda her fırın gibi bizde sıkıntılar yaşadık. Şuan Erzurum’da ki hemen her fırının 500-600 bin lira borcu var. Yıllardır fırıncılık yapan adamlar dükkanlarına kilit vurup memleketlerini terk ettiler. İnşallah odamızın aldığı bu karar uygulanır” diye konuştu.  Yenişehir Mahallesinde bakkal işleten Ömer Topal, “ 3 gündür ekmeği 75 kuruşa satıyorum. Bundan önce 50 kuruşa satıyorduk. Ülkemizde her ürüne zam gelirken ekmek anormal bir şekilde azalıyor. Burada fırıncıları da düşünmemiz gerekiyor. Fırın kazanınca istihdam artar, uncu kazanır, şoför kazanır, bakkal kazanır. Bu nedenle herkesin düzen içinde hareket etmesi gerekir” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.