Erzurum Haber

Filistinliler İsrail askerleriyle çatıştı

Filistinliler İsrail askerleriyle çatıştı
509 Kez
08 Mart 2013 - 16:01

Filistinliler, Mescid-i Aksa camisinin avlusuna giren İsrail polisi ile çatıştı. İsrail polisi, Müslümanlar açısından dini hassasiyeti yüksek olan caminin avlusuna, içeriden kendilerine taş fırlatılması üzerine girildiğini iddia etti.

Cuma namazı sonrasında meydana gelen çatışmada İsrail polisi avludaki Filistinliler’i dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

İsrail polis sözcüsü, olayda çok sayıda polisin hafif yaralandığını bildirirken, Filistin medyası 15 Filistinli’nin yaralandığını duyurdu.

İki gün önce de aralarında 50 İsrail askeri, istihbarat elemanı ve yerleşimcilerin de bulunduğu grup Mescid-i Aksa sınırlarında yer alan Kubbet’üs- Sahra, Mervani Mescidi ve Kıbeli Mescidi’ne üniformalarıyla girmişti. Yahudiler’in caminin avlusuna girmesi tepki çekmişti.

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama‘nın ay sonuna doğru Kudüs ve Ramallah‘a yapacağı ziyaretöncesinde bölgede taraflar arasında tansiyonun yeniden yükselmesi dikkat çekiyor.

İki hafta önce İsrail polisinin açtığı ateş sonucu yaralanan ve dün hayatını kaybeden bir Filistinli’nin Batı Şeria’da düzenlenecek cenaze töreninde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında bir çatışma bekleniyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.