Erzurum Haber

Evladını sırtında taşıyor

Evladını sırtında taşıyor
363 Kez
27 Nisan 2015 - 18:10

Erzurum/zirve2000 Aydın’ın Buharkent ilçesinde, 14 yıl önce otomobil çarpması sonucu engelli kalan Hediye Demirpolat’ın ailesinin hukuk mücadelesi devam ediyor. Baba Alican Demirpolat, bitmeyen hukuk mücadelesi için “74. duruşmaya çıkacağız artık bu işkence bitsin” dedi.
14 Mayıs 2001’de otomobil çarpması sonucu ağır yaralanan ve yüzde 90 engelli raporu verilen Hediye Demirpolat’ın (19) babası Alican Demirpolat, mahkeme sırasında hakimle tartışınca 9 ay hapse mahkum oldu. 14 yıldır süren hukuk mücadelesinde mahkeme yerleri ve hakimler değişince, bir türlü karar çıkmadı. Baba Demirpolat, “74. duruşmaya çıkacağız, artık bu mahkeme işkencesi sona ersin” dedi.
Edinilen bilgiye göre, 14 yıl önce Aydın’ın Buharkent ilçesinde evinin önünde arkadaşlarıyla oynayan ve o zaman 5 yaşında olan Hediye Demirpolat’a, Nazilli’de çiftçilik yapan H.Y. (60) otomobiliyle çarptı. Kazadan sonra kaçan H.Y. polis tarafından yakalandı. Başından aldığı darbe sonucu Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan küçük kız için önce ‘Hayati tehlikesi yok’ raporu verilmesi üzerine H.Y. serbest kaldı. Ancak 4 ay sonra aynı hastane, Hediye Demirpolat’a yüzde 76 bedensel ve zihinsel engelli raporu verdi. Baba Alican Demirpolat hukuk mücadelesi başlattı.
Sürücü H.Y. itiraz edince, hastane Demirpolat’ın yüzde 100 trafik kazasından etkilendiğini ve yüzde 90 engelli olduğunu gösteren raporu sundu. H.Y. ise Hediye Demirpolat’ın kaza sırasında değil, hastanelerde ve ailenin ihmali sonucu felç olduğunu öne sürdü.
“SONUNA KADAR ADALET ARAYACAĞIM”
Demirpolat ailesi, H.Y.’ye 2007’de 200 bin liralık tazminat davası açtı. Kuyucak’ta açılan dava dosyası, mahkeme kapatılınca Nazilli’ye gönderildi. 8 yıl süren dava sonuçlanmazken, baba 73 kez duruşmaya gitmek için evlerinden 45 kilometre uzaklıktaki Nazilli Adliyesi’ne kızını sırtında taşıdı. Sonuçlanmayan davada sanık avukatları 4 kez rapora itiraz etti. Dosya 4 defa Adli Tıp Kurumu’na gitti ve 9 hakimin görev yeri değişti. Baba Alican Demirpolat, 2012’de davanın hakimiyle tartıştı. Bunun üzerine 9 ay hapis cezası alan baba, Denizli Sarayköy’de 5 ay hapis yatıp tahliye oldu.
Yıllardır mücadele verdiğini belirten Demirpolat, “Kızımın hayatını karartan insanın ceza alması için uğraşıyorum ama dava 14 yıldır bitmedi. Kaza olduğunda kızım 5 yaşındaydı, şimdi 19. Elimde kızımın kaza sonrası felç olduğuna dair raporlar var. Davayı kazanıyoruz, temyize gidiyorlar. Tam dava sonuçlanacak derken, hakimin görev yeri değişiyor veya mahkeme kapatılıyor. Bu dava benim ömrümü yedi” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.