Erzurum Haber

“Ev hanımlarını iş hayatına götürme yolu”

“Ev hanımlarını iş hayatına götürme yolu”
617 Kez
21 Kasım 2013 - 10:50

Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM

Türk silahlı kuvvetlerinde yıllarca şerefiyle görev yapmış bir uzman çavuş eşidir Sevim Hanım.Eşi geçirdiği Hepatit B hastalığından dolayı malulen emekli olmak zorunda kalır ve bir anda gelir düzeyleri oldukça düşer. Bir kış günü kaldıkları askeri lojmanlardan ayrılmak zorunda kalırlar,2 yıl boyunca maaş alamazlar, ebeveynleri oldukları 4 çocuk masrafları ve sorunlarıyla birlikte büyümektedirler, çeşitli iş başvurularında bulunurlar ama hep eli boş dönmek zorunda kalırlar. Yokluk ve yoksulluk arttıkça umutsuzlukları da büyümeye başlar. Sevim hanım malulen emekli olan eşinin aileyi eski maddi durumunda yaşatmak için gece gündüz gösterdiği gayreti ve çırpınışları gördükçe çok üzülmektedir. Bir şeyler yapmak istemektedir eşine, çocuklarına katkı sağlamak için düşünüp durmaktadır aslında anladığı ve ufacık bir katkı ile üstesinden gelip başarıyla yapabileceği bir zanaatı vardır ama parasızlık elini kolunu bağlamaktadır. Uğraşıp didinirken, araştırıp dururken bir gün mikro kredinin varlığından haberdar olur. Başvurusunu yapar ve yepyeni bir umut kapısı açılır önünde. Sıfırdan başlayan her gün biraz daha büyüyen büyüdükçe hedeflerini de genişleten Sevim Hanım, tüm samimiyeti ve içtenliği ile bize hikâyesini şöyle anlattı:

“Mikro kredi ile tanışalı 1 yıl oldu. Onun öncesi ise karanlık günlerimdi diyebilirim. Eşim askeriye de uzman çavuştu. Ancak Hepatit B’den teşhis konuldu. Hiç unutmuyorum, Ocak Ayı’nın 26’sında eşim hastalıktan dolayı malulen emekli edildi. Kışın ortasında lojmandan çıkmak zorunda kaldık. Yani yokluk nedir bilmezdim önceden. Emekli olduktan sonra eşimin maaşı iki yıl bağlanamadı. Çok zorluklar çektim. Şu an asgari ücret alıyor. Emekli olduğumuz zaman evimizi almıştık. Ama sadece ev almakla olmuyor. Her gün yeni bir masraf çıkıyor. Dört tane kızım var. Hepsi de öğrenci. Bir şekilde katkı da bulunmam gerekiyordu. Eşimin üzerinden çocuklarımın yükünü bir nebze olsun almam gerekli diye düşündüm. Dikiş dikmeyi yıllar önce öğrenmiştim. Ama ben de her ev kadını gibi, zaman geçsin diye uğraştığım bir işti. O zamanlar, bu elimin becerisi ile evde kendi kendime bir şeyler yapıp sattım. Ancak yetmiyordu tabi.”

“Ev hanımlarını iş hayatına götürme yolu”

Ilıca’da birçok kadına da öncülük eden Sevim Dellalbaşı, mikro kredinin ev hanımlarını iş hayatına götürmenin yolu olduğunu söyledi. Mikro krediden önce çok yere başvurduğunu ancak hiç birinden olumlu cevap almadığını ifade eden Dellalbaşı, “Çocuklarım kadar eşimi de mutlu etmek istiyorum. Sıkıntılı halini görmek beni çok üzer. Kendi emeğinle, bir lira bile kazanmak insana farklı bir mutluluk veriyor. Bu dükkânı sıfır sermaye ile açtım. Cebimde hiç bir şey yoktu. KOSGEB destekli dükkânı açtım, mikro kredi ile malzemelerimi aldım, içini doldurdum. İş yapmak için güzel bir sermaye. Ev hanımlarını iş hayatına götürme yolu diyebiliriz. İş hayatına girmek için küçük bir adım diyebiliriz. Çok araştırdım çok yere başvurdum. Ama hiç birinden sonuç alamadım. Mikro kredide aslında bana çıkmaz demiştim, ama çıktı çok şaşırdım. Ilıca’da birçok kişiye de öncülük etmiş oldum. Annem bile aldı. Bende evde bir şeyler yaparım, benim de eve bir katkım olur dedi. Burası merkezden uzak bir ilçe olduğu için tek başıma kredi alamadım burada. 15 kişilik bir grup oluşturdum. Her gittiğim yerde dil döktüm. Aslında Ilıca’da ki bayanlarında bundan faydalanmasını istedim. Ancak, Erzurumlu bayanlar biraz çekingen. Haram mı, faiz mi, kredi mi, doğru mu, yanlış mı diye onlara anlatana kadar, zaten mahvoldum. Zor dönemlerden geçiyoruz. Her şey ateş pahası. Kuvvetli bir gelirin olacak ki rahat edebilelim. Annem, kız kardeşimin harçlığını, mikro krediden aldığı destekle yaptığı işlerden çıkartıyor. Gittikçe de sermayesini arttırıyor. Artık Ilıca’da birçok kadının hayalleri var artık” dedi.

“Çocuğu olan anne benim o an yaşadığım kötü durumu çok iyi anlar”

Varlıktan darlığa düşmenin çok zor olduğunu ifade eden Sevim Dellalbaşı, “Bu sabah yine çektiğim sıkıntılar geldi aklıma. Hiç unutmam bir gün annemlere gittim. Annemler karnıyarık pişirmiş. Büyük kızım kulağıma eğildi ve dedi ki, ‘Anne bu çatalla mı yeniliyordu, kaşıkla mı yeniliyordu?’ Nasıl anlatılır ki bu durum… Bunun gibi bir sürü şey… Unutmam mümkün değil bunları. Keşke mikro krediyi o zamanlardan bilseydim. Hiç sıkıntı çekmezdim. Çocuğu olan anne benim o an yaşadığım kötü durumu çok iyi anlar. Bu sadece en masum olan bir anım. Eşim emekli olduktan bir süre sonra, gittik iş aramaya. Tezgâhtarlık yapmasına bile razıydık. Ama iş sahibi diyor ki, ‘Ağabey ben sana nasıl emir vereyim. Yapamam, büyüğümsün, ağabeyimsin’ diyordu. İyilikten iş bulamadık eşime. Ama Bugünlere geleceğimi önceden söyleseler, imkânsız derdim. Hayali bile imkânsız geliyordu” diye konuştu.

“Hayallerim ve hedeflerim büyük”

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde şubeler açarak elinden geldiğince işsizliği önlemek istediğini belirten Dellalbaşı, “Ilıca’da kalmak istemiyorum. Hayallerim ve hedeflerim büyük. Burası benim için sadece bir başlangıç. Zor günlerimde, bunlar benim için hayal bile değildi. Şimdi hayallerimi kendime güvenerek kuruyorum. Bu şekilde kalmak istemiyorum. Mikro krediden alacağım her türlü desteği sonuna kadar alacağım. Yeterli sermayem olunca, merkeze geçeceğim ve Türkiye’nin çeşitli illerinde şubeler açmak istiyorum. O zamanlardan böyle bir yardım olsaydı, hiç çeker miydim o günleri? Şu an iş yerimde yardımcı elemanlarım var, sigortalarını yapıyorum. Tek başıma yapabilirim aslında ama ben istiyorum ki kimse zorda kalmasın. Bende elimden geldiğince bir şekilde yardımcı olmak istiyorum herkese. İsterdim ki yüzlerce, binlerce kişiye yardımcı olmak isterim” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.