Erzurum Haber

ETSO ve ETB ye hayırlı olsun dedi

ETSO ve ETB ye hayırlı olsun dedi
507 Kez
19 Haziran 2013 - 14:12

ETSO ve ETB’yi ziyaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Erzurum’dan çağrıda bulundu: “Herkes sözünü söyledi, artık sokaklar boşalsın”

ETSO Meclis salonunda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul’da yaşanan olayların Türkiye’ye içte ve dışta büyük zarar verdiğini söyledi. En büyük zararı esnafın gördüğünü anlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin fay hatlarıyla oynandığını belirtti. Hisarcıklıoğlu, artık kardeşlik zamanı olduğunu ifade ederek olayların son bulmasını istediklerini vurguladı.

Salih TEKİN / ERZURUM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu (TOBB), Gezi Parkı sebebiyle yaşanan olayların artık sona ermesi gerektiğini belirtti. Türkiye’nin fay hatlarıyla oynandığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Herkes sözünü söyledi. Biz de diyoruz ki; artık sokaklar boşalsın. Boşalsın ki bizim yapacak çok işimiz var” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, seçim sürecini tamamlayan Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Akşam saatlerinde kente gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu hava limanında ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Ticaret Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğılu ve her iki odanın üyeleri karşıladı. Ayağının tozuyla ETSO Meclis salonunda üyelere seslenen Hisarcıklıoğlu, seçimle göreve gelen meclis ve yönetim kurulu üyelerine başarı diledi.

Sokaklar Boşalsın

Konuşmasında İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarla ilgili görüşlerini açıklayarak devam eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye’ye büyük zarar ver olayların son bulmasını istedi. Herkesin fikrini istediği şekilde söylemesi gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Demokrasilerde insanların beğnememe, protesto etme hakkı var. Yalnız bunun yazılı kurallara göre yapılması lazım. Kanun, yönetmelik neyi müsaade ediyorsa ona göre yapılması lazım. Yoksa Selam Aleyküm diyerek sokağa çıktığınız zaman bu sefer kaos ortaya çıkıyor. Kaos olduğu zaman hem içerde hem dışarıda büyük zarar veriyor. En başta zararı esnaf kesimi görüyor. Bize bağlı olarak çalışan işçi kardeşlerimiz zarar görüyor. Bu bütün ülkenin zarar görmesi demektir. Biz diyoruz ki herkes sözünü söyledi. Artık sokaklar boşalsın. Sokaklar boşalsın ki bizim yapacak çok işimiz var” diye konuştu.

Türkiye’nin fay hatlarıyla oynanmak isteniyor

Türkiye’nin fay hatlarıyla oynanmak istendiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Fay hatlarıyla oynanmasın ki bizim daha fazla birbirimize kardeşlik içinde sımsıkı dayanışma içinde olmamız lazım. Çok büyük zararlarımız var. Üyelerimiz diyor ki artık yeter. Herkes söyleyeceğini söyledi” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kayseri’de yaptıkları toplantılarda olayların son bulması için sivil toplum kuruluşları olarak ortak ilanlar hazırladıklarını ifade ederek, “İşçi, memur, esnaf, ziraat odaları, iş dünyası, bankalar birliği hep beraber bir çalışma yaptık. Konuyla ilgili ilanlar gazetelerde çıkacak. Herkes te bizim söylediklerimize dikkat ederler ve olaylar sona erer” diye konuştu.

İşadamı hırsız gibi görülüyordu

Göreve geldikleri zaman Ankara bürokrasisinde işadamına bakışı hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Odalar Birliği Başkanı oldum. Baktım ki mutfakta yemeği onlar pişiren işadamları, onları siyasetçilere servis eden bürokratlar. Lokantanın koltuğu masası ne kadar modern olursa olsun esas iş aşçıda. Bizim önümüzü açacak olanlar da işte o lokantadaki servis elemanları dediğimiz bürokratlar. Baktım ki bunlar da Türkiye’nin en iyi yetişmiş adamları, bizi hırsız gibi görüyorlar. İşadamı dendiğinde milleti soyup soğana çeviren, kendi menfaatinden başka bir şey düşünmeyen bir insan olarak görüyorlar. Kamuya kesilen faturayı kar gibi gören bir zihniyet. Böyle bir algısı olan zihniyet var. Ondan dolayı bizim bunları tek tek ikna etmemiz mümkün değil. Siyasetin önüne mönüyü bunlar koyuyor. Onun için TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ni kurduk. Gençleri yetiştirelim, bizden sonrakiler rahat etsinler diye üniversiteyi kurduk” dedi.

Ağustos ayında yapılacak seçimlerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Hisarcıklıoğlu, eskiden Ankara, İstanbul ve İzmir’in egemen olduğu seçimlerde artık söz sahibinin Anadolu olduğunu belirtti. Eskiden 135 üyenin TOBB Başkanını belirlediğini ancak şimdi bin 750 delegenin başkanı belirlemede oy kullandıklarını açıkladı.

TOBB yönetimi olarak Anadolu’nun ayağa kalkıp koşması için çalıştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Artık güç Anadolu’da. Ekonomik olarak Anadolu’nun ayağa kalkması, koşması için büyük çaba sarfettik. Artık Anadolu ayağa kalktı ve koşuyor.2002’de Erzurum’un ihracatı 7 milyon dolardı. Şimdi 50 milyon dolar. 7 kattan fazla bir artış var. Biz yönetim olarak sizlere desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Destek istedi

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, genç ve mesleğinde çok başarılı isimlerle yola çıktıklarını söyledi. Yeni üyelerle daha fazla gayret edip bölgeyi hak ettiği yere taşımak istediklerini vurgulayan Yücelik, bu konuda TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan da destek beklediklerini bildirdi. ETSO’nun kuracağı üniversiteyle ilgili kanun değişikliği konusunda da destek isteyen Yücelik, 5-10 yıldır bu konuda çalıştıklarını artık sonuca ulaşmak istediklerini bildirdi.

ETSO Başkanı Lütfü Yücelik, kurum olarak Ağustos ayında yapılacak genel kurulda Hisarcıklıoğlu’nun yanında olacaklarını ve delegeleriyle destek vereceklerini açıkladı. Konuşmalar sonunda Yücelik, Hisarcıklıoğlu’na semaver hediye etti. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak sürdü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.