Erzurum Haber

“Etler güvenilir değil”

“Etler güvenilir değil”
435 Kez
17 Temmuz 2013 - 11:26

Türkiye’nin büyük baş hayvan merkezi olan Erzurum’da mahalle aralarında kesilen kaçak hayvanlar, insan sağlığını tehdit ediyor. Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, konu ile ilgili yetkilileri denetimler yapması gerektiğini söyleyerek, “Erzurum açık hava mezbahası oldu” dedi.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Hayvancılık sektöründe Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olan Erzurum’da, sokaklarda sağlıksız ortamlarda kesilen hayvanlara kasaplar ve mezbahacılar sert tepki gösterdi. Erzurum Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder’in dile getirdiği kaçak kesimlere, kentin köklü et tesislerinden Oral Et A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral’da isyan etti.

Yetkililerin denetimler noktasında çok zayıf kaldıklarını söyleyen Ejder, Vali Ahmet Altıparmak’a seslenerek bu işe bir önce çözüm bulmasını istedi. Erzurum’un kaçak et yuvası haline geldiğini belirten Ejder, “Güzel şehrimizin dört tarafı da  mezbaha haline gelmiş. Erzurum’da tüm mezbahalar, kasaplar, et ürünü satan marketler hepsi sıkı denetimlerden geçiyor. Bundan dolayı bizler mutluyuz. Halkımızın sağlığı söz konusu ise her gün denetlesinler. Ama bizleri bu kadar sıkı tutan kurumlar kaçak hayvan kesenlere göz yumarsa orada yanlışlık vardır demektir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Belediyeler, Maliye Başkanlığı ve Valilik’in bunlara dur diyecek denetim mekanizmaları yok mudur? Özellikle Sayın Valimiz Ahmet Altıparmak’a sesleniyorum. Şehre çıkar gezerseniz her tarafın pislik içinde olduğunu göreceksiniz. Her yer kesim yeri olmuş. Bu Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Başta Vali Beyin talimatlarıyla tüm ilgili kurumların görevlerini yapmasını rica ediyorum” dedi.

“Kasaptan çok et satıyor”

Kentte hemen her köşede rahatlıkla kesimlerin yapılabildiğini söyleyen Kenan Ejder, daha caydırıcı işlemlerin yapılması gerektiğini belirtti. Kaçakçıların çok fazla hayvan kestiklerini belirten Ejder, “Kaçak hayvan kesen adama bazen para cezası yazıyorlar. Kime yazdıklarını bile bilmiyorlar. Adamda ne ruhsat var ne başka bir şey. Bu iş para cezası ile olmaz. Daha caydırıcı cezalar verilmesi gerekir ki bu iş çözülsün. Kaçakçılara ticaretçi gözüyle bakıyorlar. Mahalle aralarında mezbahacıdan çok et kesiyor, kasaptan çok et satıyor” diye konuştu.

“Devlet, kaldırımda hayvan keseni de denetlesin”

Erzurum’un önemli et entegre tesislerinden Oral Et A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral da kaçakçılara tepki gösterdi. Erzurum’da ki kasapların tamamının temiz et sattığını belirten Oral, “Hayvanlarımızı veteriner kontrolünde tüm testleri yapıldıktan sonra kesilir. Avrupa Birliği standartlarında mezbahalar ile hijyen ve kaliteli kesim yapıyoruz. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından da sürekli denetleniyor. Fakat nasıl bir durumsa bizim her şeyimizi denetleyen yetkililer sokaklarda insanların gözü önünde kaldırımda hayvan kesenleri denetlemiyorlar. Devlet kaçak hayvan kasan kaçakçının önüne geçemediği zaman benim ekmeğimin önüne geçiyor. Bunun bir an önce bitirilmesi ve kimin üzerine ne düşüyorsa yapması gerekir” dedi.

“Etler güvenilir değil”

Mahalle ve sokak aralarında kesilen sağlıksız hayvanlar insan sağlığını da tehdit ediyor. Konu ile ilgili konuşan Hakan Oral, vatandaşların da mahalle aralarında kesilen hayvanlardan uzak durmaları noktasında uyardı. Oral, “Erzurum’da ki tüm kasaplar kontrollerden geçen hayvanların etlerini satarlar. Mezbahalarda alınan hayvanları veteriner testlerine göre keser ve uygun sıcaklıkta, temiz ortamda bekletir. Ama sokaklarda kesilen ve satılan hayvanların ne olduğu belli değil. Etlerden insanlara çok ciddi hastalıklar geçebilir. Halkımız bunlara rağbet göstermezin” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.