Erzurum Haber

Erzurum’un önemli değeriydi

Erzurum’un önemli değeriydi
746 Kez
30 Nisan 2015 - 19:47

Erzurum/zirve2000 Erzurum’un yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan emekli fizik öğretmeni, eğitimci-yazar Abdurrezak Türk vefat etti.
Yakalandığı amansız hastalıkla mücadele eden Türk, Çarşamba günü akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Abdürrezak Türk’ün cenazesi Narmanlı Camii’nde ikindi namazı sonrasında kılınan cenaze namazının ardından Abdurrahman Gazi Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Hacı Salih Efendi’nin oğlu İsmail Fakirullah Bilgin hocaefendinin kıldırdığı cenaze namazına İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Müftü Vekili Celal Büyük, Yakutiye Müftüsü Osman Yazıcı, Muhammet Şevket Gökşan, Şerif Bilgin ile çok sayıda hocafendi, üniversitelerden öğretim üyeleri, daire müdürleri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve çeşitli siyasi partilerden temsilciler, milletvekili adayları, görev yaptığı okullardan öğretmenler ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.
Abdürrezak Türk kimdir
Erzurum ve Kars’ta değişik okullarında fen bilimleri ve fizik dersi öğretmenliği yapan, binlerce öğrenci yetiştiren Abdürrezak Türk, Erzurum eşrafından Hacı Hafız Sefer Efendi’nin tek oğlu. Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nün kurucu müdürlüğünü de yapan Türk, 5 çocuk babasıydı. Emekli olduktan sonra kendisini İslami ilimlere veren Türk, ‘Erzurum’un Kandilleri’ kitabı ile Erzurum’un manevi mimarlarını bir eserde toplamıştı. Türk, değişik gazetelerde de özellikle Erzurum’un manevi mimarlarıyla ilgili makaleler yazıyordu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.