Erzurum Haber - 24 Nisan 2019, Çarşamba

Erzurum’un ilk kadın ciritçisi

7 Mart 2014, 10:46
Erzurum’un ilk kadın ciritçisi

Türkiye Binicilik Federasyonu tarafından Bursa Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Atlı Dayanıklılık Lisans Sınavı’nda birinci olan bölgenin ilk kadın ciritcisi 20 yaşındaki Seda Eğilmez, uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil etmeyi hedeflediğini söyledi.
Erzurum’daki Osmanlı Atlı Spor Kulübü’nün sporcusu Seda Eğilmez, 23 Şubat günü Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen 3’ü kadın toplam 30 sporcunun katıldığı ‘Atlı Dayanıklılık Lisans Sınavı’na katıldı. Erzurum’da ‘Rüzgarın kızı’ olarak tanınan Seda Eğilmez, erkek rakiplerini geride bırakarak 24.3 kilometrelik parkuru birinci bitirdi. At binmeye 16 yaşında başlayan ve 2013 yılında Osmanlı Atlı Spor Kulübü bünyesinde kurulan kadınlar cirit takımının kaptanı olan Seda Eğilmez, adrenalin dolu bir yarışı geride bıraktığını belirterek şunları söyledi:
“Osmanlı Atlı Spor Kulübünde 2 yıldır cirit oynuyorum. Atlı Dayanıklılık’ yarışmalarına katılmak üzere İstanbul’a gittim ve Victoriy kulüpte 10 gün antrenmanlara katıldım. Sezonun ilk yarışmalarına katılmak üzere kulüple birlikte Bursa’ya gittim. Burada Binicilik Federasyonu tarafından kadın erkek ayırımı yapılmadan düzenlenen ‘Atlı Dayanıklılık Lisans Sınavı’na girdim ve 24.3 kilometrelik parkuru birincilikle bitirdim. İlk kez katıldığım yarışmada başarılı olmam başta ailem ve kulübüm olmak üzere Erzurum’daki tüm ciritcileri sevindirdi. Bana destek olan kulübümün başkanı Saim Önal’a teşekkür ediyorum. Hedefim, Mart ayının 22 ve 23’ünde düzenlenecek 64 kilometrelik 1 yıldız parkurunu başarı ile tamamlayıp ülkemi yurt dışında temsil etmek. Atlı dayanıklılık yarışması, yarışmacının ize, mesafeye, iklime, zemine, kronometreye karşı atın dayanıklılık ve formunu idare edebilme yeteneğini test eden bir müsabaka. Yarışlar çok heyecanlı geçti.”
Osmanlı Atılı Spor Kulübü Başkanı Saim Önal ise başarılı sporcu Seda Eğilmez ile gurur duyduklarını belirtti. Erzurum’da ilk defa kadın atlı spor kulübünü kurduklarını ifade eden Önal, şöyle konuştu:
“Çok mutluyuz. Yetiştirdiğimiz sporcu Bursa’daki yarışlarda birinci geldi. Seda Erzurum’un adını duyurdu. Bu konuda sadece Geleneksel Spor Dalları Federasyon Başkanı Alparslan Ceylan yardımcı oldu. Saha konusunda Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün desteklerini bekliyoruz. Eğer bu cirit sahası elimizden alınırsa sporcu yetiştirecek yerimiz yok.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*