Erzurum Haber

Erzurum’un 57 ayrı resmini yaptılar

Erzurum’un 57 ayrı resmini yaptılar
445 Kez
22 Nisan 2013 - 10:52

Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği tarafından yürütülen ‘Türkmen Ressamların Fırçasından Erzurum’ konulu resim sergisi Yakutiye Medresesi’nde sergileniyor.
‘Türkmen Ressamların Fırçasından Erzurum’ konulu resim sergisi Tarihi Yakutiye Medresesi’nde ziyarete açıldı. Türkmen ressamlar Allamurat Muhammedov, Gulnaz Rozıkulova, Berdiguli Amansahatov ve Batır Bekmuradov, Erzurum’un tarihi yapılarını, medrese, cami, kültürel özelliklerini 57 resimde bir araya getirdi. Erzurum’un Tortum Şelalesi, Narman Peri Bacaları, Oltu Kalesi gibi doğal güzellikleri, tarihi yapıları, kültürel özelliklerini tuvale yansıtan ressamlardan Gulnaz Rozıkulova, şöyle dedi:
“Erzurum’un seyahati çok güzel anılar bıraktı aklımda. Bu yüzden emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Eşi benzeri olmayan güzellikler adeta ruhumu derinden etkiledi. Türk halkının kendi tarihlerine kendi göz bebeği gibi sahip çıkmaları gerçekten de saygı duyulacak bir davranış. Ressam için gereken malzemeye daha önce hiçbir şehirde bu kadar rastlamamıştım. Umarım ki çizdiğim resimlerle Erzurum ve sakinleriyle ilgili hislerimi aktarabilmişimdir. Erzurum halkı çok cana yakın ve birçok dostumuz oldu. Kentin tarihinden ve kültüründen, doğal güzelliklerinden çok etkilendim.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.