Erzurum Haber

Erzurum’u ve Atatürk Üniversitesi’ni anlattı

Erzurum’u ve Atatürk Üniversitesi’ni anlattı
418 Kez
02 Eylül 2013 - 10:42

Onur SAĞSÖZ / PUSULA

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, CNN TÜRK’te yayınlanan eğitim ve başarı programına konuk oldu. Tercih dönemi öncesinde Erzurum ve Atatürk Üniversitesi’ni tanıtan Rektör Koçak, köklü bir kurumda öğrenim görmek isteyenlerin Atatürk Üniversitesi’ni tercih etmesini istedi. Koçak bir soru üzerine, “Tıp okurken Rektör olacağımı düşünmemiştim” dedi.

Doğu’nun Oxford’u olarak nitelendirilen ve 56 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Atatürk Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Rektör Koçak, CNN Türk’te Erzurum’u ve üniversiteyi anlattı.

Eğitim ve Başarı programının konuğu olan Rektör Koçak, yapımcı Ece Karaboncuk’un sorularını cevaplandırdı. 1957’den bu yana 200 bin mezun veren Atatürk Üniversitesi’nde halen 20 fakülte, 12 meslek yüksek okulu, iki 4 yıllık meslek yüksek okulu bulunduğunu anlatan Rektör Prof. Dr. Koçak, örgün öğretimde 58 bin 500, uzaktan eğitim ve açık öğretim de 85 bin öğrenci bulunduğunu çalışanlarla birlikte nüfusun 100 bini geçtiğini dile getirdi.

Üniversitede halen 6 bin yüksek lisans, 3 bin de doktora öğrencisi bulunduğunu kaydeden Rektör Hikmet Koçak, konumu itibarıyla bölgedeki tüm üniversitelerden de yüksek lisans ve doktora içir öğrenci kabul ettiklerini belirtti.

Fakülteleri de tanıtan Rektör Koçak, Tıp Fakültesi’nde İngilizce program olduğunu, üniversite bünyesinde bin 460 yataklı bölgenin ve ülkenin en güzel hastanelerinden birine sahip olduklarını ifade etti. Köklü bir üniversitede eğitim almak isteyenlerin Atatürk Üniversitesi’ni tercih etmesini tavsiye eden Rektör Koçak, öğrencilerin soğuktan korkmamasını İstanbul’un eksi 5’inin Erzurum’un eksi 20’sinden daha soğuk olduğunu vurguladı.

Programda Ece Karaboncuk’un ‘Tıp okurken rektör olmayı hayal ettiğiniz mi?’ sorusuna ise Rektör Koçak, “Ben üniversitemizin 15’inci rektörüyüm. Tıp mesleğini çok seviyorum. Güzel de icra ettiğimi düşünüyorum. Tıp okumayı seçerken, idarecilik değil mesleği icra etmeyi düşünmüştüm. Ama doktorların ayrı bir özelliği vardır, hastalarla çok uğraştığımız için insan psikolojisini de iyi biliriz. Hastayla ilgilinin bir kişi sağlamla da daha iyi ilgilenir diye düşünüyoruz. Yani bir anlam da kriz yöneticisiyiz. İnşallah böyle de yönetiyoruzdur” diye cevap verdi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.